Qlobal audit və konsaltinq şirkəti EY audit sahəsində böyük texnoloji dönüşə start verib. Şirkət çoxmilyardlıq investisiya çərçivəsində “agentic AI” alətlərini qlobal miqyasda EY Canvas platforması üzərindən tətbiq etməyə başlayıb.
Yeni sistem çoxagentli (multi-agent) arxitekturaya əsaslanır və Microsoft tərəfindən təqdim olunan Azure, Foundry və Fabric texnologiyaları ilə inteqrasiya olunub.
EY-nin açıqlamasına görə, Canvas platforması hər il 150-dən çox ölkədə 160 min audit layihəsi üzrə 1.4 trilyondan artıq mühasibat yazısını emal edir. Yeni AI alətləri 130 min audit mütəxəssisinin gündəlik iş proseslərini əhatə edərək auditin bütün mərhələlərində istifadə olunacaq.
Şirkət bildirib ki, tam funksional, uçdan-uca AI dəstəyi ilə audit sisteminin 2028-ci ilə qədər istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Paralel olaraq, bu il audit və texnologiya riskləri üzrə çalışan əməkdaşların genişmiqyaslı təliminə də start veriləcək.

EY brings agent-based artificial intelligence to the audit field
Global audit and consulting firm EY has launched a major technological revolution in the audit industry. The company has launched a multi-billion dollar investment to deploy its “agentic AI” tools globally on its EY Canvas platform.
The new system is based on a multi-agent architecture and is integrated with Microsoft’s Azure, Foundry and Fabric technologies.
According to EY, the Canvas platform processes more than 1.4 trillion accounting records across 160,000 audit projects in more than 150 countries annually. The new AI tools will be used at all stages of the audit, covering the daily work processes of 130,000 audit professionals.
The company said it plans to launch a fully functional, end-to-end AI-powered audit system by 2028. In parallel, large-scale training for employees working on audit and technology risks will also begin this year.