07 Oktyabr 2024 12:55
İyul ayında Dövlət Aktivlərinin İdarəedilməsi Agentliyi (AÜGA) Humo ödəniş sisteminin özəlləşdirilməsinin başlandığını elan etmişdi, onun ilk mərhələsi isə 22 avqustda başa çatdı. Qazaxıstanın fintex qrupu Kaspi, Humo ödəniş sistemini əldə etməkdə maraqlı olduğunu bildirib.
İyul ayının ortalarında Dövlət Aktivlərinin İdarəedilməsi Agentliyi Humo ödəniş sistemini idarə edən Milli Banklararası Prosessinq Mərkəzinin 100%-lik payının özəlləşdirilməsinin başladığını elan etmişdi.
Bu sazişin məsləhətçisi kimi Deloitte konsaltinq şirkəti çıxış edir. Humo-nun satış prosesi üç mərhələdə təşkil olunur, ilk mərhələ isə 22 avqustda başa çatdı.
Qazaxıstanın fintex qrupu Kaspi, Humo-nu əldə etməyə maraq göstərib. Şirkət mövcud iş modelini inkişaf etdirməyi və ödəniş texnologiyaları və xidmətləri ilə tamamlamanı planlaşdırır.
Spot mütəxəssislərlə Kaspi-nin yerli fintex bazarına marağının səbəbləri, mümkün saziş və Humo-nun minimal dəyəri barədə danışıb.
Kaspi ilə sazişin ehtimalı
Kap Depo investisiya bankçısı Müzəffər Rozikovun sözlərinə görə, Kaspi-nin Özbəkistan bazarına çıxmasının əsas səbəbi, Özbəkistan bazarının Qazaxıstan bazarından böyük olmasıdır. Digər amillər arasında mobil rabitənin yüksək səviyyədə olması, nağdsız ödənişlər və elektron ticarətin inkişafı var ki, bu da Kaspi-nin maraqlandığı ölkələrlə müqayisədə Özbəkistanda daha genişdir.
Özbəkistanda Kaspi-nin iş modelinə uyğun gələn bir neçə uğurlu fintex şirkəti mövcuddur. Yeni oyunçunun bazara gəlməsi adi istifadəçilər üçün rəqabətin artması deməkdir, deyə Rozikov bildirib.
"Şəxsi fikrimcə, Kaspi-nin Humo-nun özəlləşdirilməsində uğur şansları yüksəkdir və bu, yaxşı nəticələr verəcək," — deyə Müzəffər Rozikov bildirib.
Maliyyə analitiki vurğulayıb ki, Humo-nu yerli banklardan biri əldə edərsə, digər banklar arasında rəqabət mühiti ilə bağlı suallar yarana bilər.
Gafurov, Kardash & Partners şirkətinin tərəfdaşı və həmtəsisçisi Yodgor Gafurov hesab edir ki, Humo-nu Mərkəzi Asiyada lider olan xarici maliyyə ekosisteminin əldə etməsi Özbəkistan bazarında qüvvələr balansını əhəmiyyətli dərəcədə dəyişə bilər.
"Ola bilər ki, Kaspi-nin bu sazişi uğurla başa çatdırma şansları yüksək deyil. Hətta saziş həyata keçsə belə, yerli oyunçular öz maraqlarını qorumaq üçün tənzimləyici və inzibati vasitələrdən istifadə edə bilərlər, bu isə Kaspi üçün ciddi çağırışlar yaradacaq və onun yerli bazarda böyüməsini ləngidəcək," — deyə ekspert bildirib.
Kaspi nəzəri olaraq yerli oyunçu ilə səhmdar kapitalı səviyyəsində əməkdaşlıq edə bilər. Ancaq "bu, Nasdaq-da ticarət olunan ictimai şirkət kimi Kaspi üçün müəyyən tənzimləyici tələblər səbəbindən asan olmayacaq," — deyə əlavə edib.
Humo-nun minimal dəyəri
2022-ci ilin sentyabr ayında AÜGA Uzcard ödəniş sistemindəki 75%-lik dövlət payını 210,1 milyard sum (təxminən 19 milyon dollar) qarşılığında satıb. Ancaq Müzəffər Rozikov Uzcard-ın özəlləşdirilməsi zamanı onu qeyd edib ki, Uzcard dövlət şirkəti olmamışdan əvvəl özəl şirkət idi.
Investisiya bankçısı bildirib ki, Humo Özbəkistan üçün strateji obyekt hesab olunur. Bununla yanaşı, ödəniş sisteminin aktivlərinin rentabelliyi bəzi banklara nisbətən xeyli yüksəkdir. Bu ilin birinci yarısında Humo-nun xalis mənfəəti 71,7 milyard sum təşkil edib ki, bu da il ərzində 51,2% artım deməkdir.
"Humo-nun mümkün alınması Kaspi üçün çox ciddi istifadəçi artımı ilə nəticələnə bilər. 2024-cü ilin birinci rübündə Kaspi.kz-nin gündəlik aktiv istifadəçilərinin (DAU) sayı 9,1 milyon nəfər, aylıq aktiv istifadəçilərinin (MAU) sayı isə 14 milyon nəfər təşkil edirdi. Humo kartlarının sahibləri də bu rəqəmlərə əlavə olunacaq," — deyə Müzəffər Rozikov bildirib.
Yodgor Gafurov isə qeyd edib ki, Humo-nun minimal qiyməti (enterprise value) hazırki və proqnozlaşdırılan maliyyə göstəriciləri nəzərə alınmadan, müqayisəli multiplikatorlar tətbiq olunmaqla 80 milyon dollardan az olmaya bilər.
Humo-nun tarixi
Milli Banklararası Prosessinq Mərkəzi 2018-ci ildə yaradılıb, növbəti il isə onun idarə etdiyi Humo ödəniş sistemi fəaliyyətə başlayıb. 2021-ci ildə Uzcard ilə əməkdaşlıq barədə razılıq əldə edilib və infrastruktur inteqrasiyasına başlanılıb.
2023-cü ilin yayından Humo-nun 6,4 min bankomatı Uzcard bank kartlarını qarşılıqlı əsasda qəbul edir. Hazırda ödəniş terminallarının inteqrasiyası üzərində iş gedir və bu proses artıq ictimai test mərhələsinə çatıb.
Bu ilin may ayında prezident fərmanına uyğun olaraq Milli Banklararası Prosessinq Mərkəzi səhmdar cəmiyyəti kimi yenidən təşkil edilib. Şirkət 155 448 748 sadə səhmlər buraxıb, hər birinin nominal dəyəri 1000 sum təşkil edir və onlar AÜGA tərəfindən yerləşdirilib.
Aprel ayında Şavkat Mirziyoyev cari il üçün dövlət aktivlərinin özəlləşdirilməsi proqramını təsdiqləyib. Bu proqram Humo-nun dövlət payının satılmasını da nəzərdə tutur.

07 October 2024 12:55
In July, the State Asset Management Agency (SAMA) announced the start of the privatization of the Humo payment system, the first phase of which ended on August 22. Kazakhstan's fintech group Kaspi has expressed its interest in acquiring the Humo payment system.
In mid-July, the State Asset Management Agency announced the start of the privatization of 100% of the National Interbank Processing Center, which manages the Humo payment system.
Deloitte consulting company acts as a consultant for this agreement. Humo's sales process is organized in three stages, and the first stage ended on August 22.
Kazakhstan's fintech group Kaspi has shown interest in acquiring Humo. The company plans to develop the existing business model and complement it with payment technologies and services.
Spot spoke with experts about the reasons for Kaspi's interest in the local fintech market, a possible deal and Humo's minimal value.
The possibility of an agreement with Caspian
According to Cap Depo investment banker Muzaffar Rozikov, the main reason for Kaspi entering the Uzbekistan market is that the Uzbekistan market is bigger than the Kazakhstan market. Other factors include the high level of mobile communication, cashless payments and the development of e-commerce, which is more extensive in Uzbekistan than in the countries Caspian is interested in.
There are several successful fintech companies in Uzbekistan that fit Kaspi's business model. The arrival of a new player on the market means an increase in competition for ordinary users, said Rozikov.
"In my personal opinion, Kaspi's chances of success in privatizing Humo are high and it will bring good results," said Muzaffar Rozikov.
The financial analyst stressed that if Humo is acquired by one of the local banks, questions may arise regarding the competitive environment among other banks.
Yodgor Gafurov, partner and co-founder of Gafurov, Kardash & Partners, believes that the acquisition of Humo by the leading foreign financial ecosystem in Central Asia can significantly change the balance of forces in the Uzbekistan market.
"It is possible that Caspi's chances of successfully completing this deal are not high. Even if the deal goes through, local players may use regulatory and administrative means to protect their interests, which will create serious challenges for Caspi and slow down its growth in the local market. ", said the expert.
Kaspi can theoretically cooperate with a local player at the level of equity capital. However, "this will not be easy for Caspi as a public company traded on Nasdaq due to certain regulatory requirements," he added.
The minimal value of Humo
In September 2022, AÜGA sold its 75% state share in the Uzcard payment system for 210.1 billion sums (about $19 million). However, during the privatization of Uzcard, Muzaffar Rozikov noted that Uzcard was a private company before becoming a state company.
The investment banker said that Humo is considered a strategic object for Uzbekistan. In addition, the profitability of payment system assets is much higher than that of some banks. In the first half of this year, Humo's net profit amounted to 71.7 billion soums, which means an increase of 51.2% over the year.
"The possible acquisition of Humo could result in very significant user growth for Kaspi. In the first quarter of 2024, the number of daily active users (DAU) of Kaspi.kz will be 9.1 million, and the number of monthly active users (MAU) will be 14 million "Humo card holders will be added to these numbers," said Muzaffar Rozikov.
Yodgor Gafurov noted that the minimum price (enterprise value) of Humo may not be less than 80 million dollars, without taking into account the current and projected financial indicators, applying comparative multipliers.
History of Humo
The National Interbank Processing Center was established in 2018, and the Humo payment system managed by it started operating the following year. In 2021, an agreement was reached on cooperation with Uzcard and infrastructure integration began.
From the summer of 2023, 6,400 Humo ATMs accept Uzcard bank cards on a mutual basis. Currently, work is underway on the integration of payment terminals, and this process has already reached the stage of public testing.
In May of this year, in accordance with the presidential decree, the National Interbank Processing Center was reorganized as a joint-stock company. The company issued 155,448,748 ordinary shares, each with a nominal value of 1000 sums, and they were placed by AÜGA.
In April, Shavkat Mirziyoyev approved the privatization program of state assets for the current year. This program also envisages the sale of the state share of Humo.