İlk dəfə Azərbaycandan 3 xanım Women In Tech ®️ Global Movement beynəlxalq müsabiqəsinin finalına keçdilər!
27 Sentyabr 2023 17:00
2422 baxış
22 sentyabr Tbilsidə Caucasus and Central Asia Awards (Qafqaz və Mərkəzi Asiya) müsabiqəsi keçirildi.
Texnologiya sahəsi üzrə aparıcı təşkilatlardan biri olan Women In Tech ®️ Global Movement 2018-ci ildən fəaliyyət göstərir. Dünyanın 6 qitəsində nümayəndəlikləri və 200.000-dən çox iştirakçısı var.
2022-ci ildən etibarən Women in Tech təşkilatının Azərbaycan üzrə nümayəndəliyi fəaliyyət göstərir.
Bu il ilk dəfə Women In Tech ®️ Global Movement bir parçası olaraq Azərbaycan və Gürcüstan nümayəndəlikləri Caucasus and Central Asia Awards (Qafqaz və Mərkəzi Asiya) müsabiqəsinə start verdi. Müsabiqəyə 6 ölkədən 80-dən çox qız və qadın müraciət etdilər. CCA Awards 9 nominasiya üzrə keçirildi. Azərbaycanı çoxsaylı güclü gənc qızlar və qadınlar təmsil etdi. 9 nominasiyada 43 finalist iştirak etdi və hər nominasiya üzrə münsiflər heyəti tərəfindən bir qalib seçildi.
Müsabiqənin tam şəffaf keçirilməsi məqsədilə, ilk CCA  Awards müsabiqəsinə münsiflər heyəti özəl olaraq dəvət edildi. Belə ki,  texnologiya və STEAM üzrə aparıcı mütəxəssilərdən ibarət dünya səviyyəli münsiflər heyəti bir araya toplandı.
Bunlar Zərinə Zeynalova “Azercell Telekom” MMC-nin prezidenti, İnarə Vəliyeva Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədr əvəzi, Fərrux Əli "PASHA Holding"in innovasiyalar proqramının rəhbəri, Tal Kantan Forbes, Google, Tedex-in aparıcı natiqçisi və top məsləhətçisi, Mariam Lashkhi Gürcüstan Parlamentinin üzvü, Nana Dikhaminjia Digital Transformation Center-in rəhbəri, Mel McCann Cardano Doundation-in vitse prezidenti və Erekle Maghradze Texnologiya Məktəbinin rəhbəri. 9 nominasiya üzrə münsiflər heyəti tərəfindən 9 qalib seçildi.
Yeni başlayan Yeniyeyetmə Mükafatı (Aspiring Teen Award) - Ləman Əliyeva (Azərbaycan)
AWS  tərəfindən dəstəklənən İlin Sıçrayışı Mükafatı (Most Disruptive Award, powered by AWS) - Tamar Bosikashvili (Gürcüstan)
Ən Yaxşı Mütəffiq Mükafatı (Best Ally Award) - Marina Dushenova (Qırğızıstan)
Ən Təsirli Təşəbbüs Mükafatı (Most Impactful Initiative Award) - Technovation Girls+ (Özbəkistan)
Qadın Web3-də Mükafatı (Woman in Web3 Award) - Marie Giorgobiani (Gürcüstan)
Amazon Music tərəfindən dəstəklənən İncəsənət Mükafatı (Arts Award, powered by Amazon Music) - Ana Tkebuchava (Gürcüstan)
Startap Mükafatı (Start-Up Award) - Leyla Orucova ( Azərbaycan)
Qlobal Liderlik Mükafatı (Global Leadership Award) - Ana Nakaşidze (Azərbaycan)
Həyat boyu Nailiyyət Mükafatı (Lifetime Achievement Award) - Nargis Dustmatova (Özbəkistan)
Azərbaycandan olan qalib xanımlarla yaxından tanış ola bilərsiniz.
Yeni başlayan Yeniyetmə Mükafatı - Ləman Əliyeva.
Ləman Əliyeva hazırda ADA Universitetində İnformasiya Texnologiyaları və Mühəndislik Fakültəsinin 4-cü kurs tələbəsidir. O, eyni zamanda Technest təqaüdçüsü və bir çox yerli və beynəlxalq müsabiqələrin qalibidir. Ləman maşın öyrənməsi, məlumat elmi və dərin öyrənmə daxil olmaqla, süni intellekt sahələrində geniş sənaye və tədqiqat maraqlarına malikdir. O, Google-un Qadın Texnologiyalar üzrə Səfirlərindən biri seçilib və Azərbaycanda ilk Süni İntellekt Klubunu təsis edib. Sahibkarlıq təcrübəsinə gəlincə, Ləman SABAH.lab akselerasiya mərkəzi tərəfindən dəstəklənən Tenter startapının həmtəsisçisidir.
Startap Mükafatı  -  Leyla Orucova.
Leyla Orucova 2017-ci ildə Azərbaycan Tibb Universitetini bitirmişdir.  Son bir neçə il ərzində, PASHA Sığortada biznes analitik rolunu icra edir. Əsas işdən əlavə, bir çox xarici startaplar üçün biznes analitika həlləri ilə töhfə verməyə çalışır. 2022 PASHA Sığortanın dəstəyi ilə iCheck Medical App startapını qurmuşdur.
iCheck nədir? Süni intellekt bazasında qurulmuş tibb dünyasında bələdçi! Tətbiq necə işləyir? İnsan modeli üzərində bədənin narahat edən hissəsinə toxunaraq, simptomları seçərək, ən çox ehtimal olunan səbəbləri və müalicə tövsiyələrini təqdim edir.iCheck proqramı ilə siz öz probleminiz üzrə ixtisaslaşmış düzgün həkimi asanlıqla tapa bilərsiniz.
Qlobal Liderlik Mükafatı - Ana Nakaşidze.
Ana Nakaşidze “AzerTelecom” MMC-nin Baş icraçı direktorudur.
Ana Nakaşidze pandemiya və postpandemiyadan sonrakı transformasiya dövründə, eləcə də çətin dövrlərdə şirkətə rəhbərlik edib və şirkətin fəaliyyətində mühüm nailiyyətlər əldə edib.
Ana Nakaşidze telekommunikasiya sənayesində 20 ildən artıq təcrübəyə malikdir. O, 2020-ci ildə AzerTelecom-un baş direktoru vəzifəsinə təyin edilməzdən əvvəl AzerTelecom-da Baş Direktorun Əməliyyatlar üzrə müavini vəzifəsində çalışıb və Gürcüstanda və qlobal miqyasda özəl, dövlət və konsaltinq sektorlarında müxtəlif rəhbər vəzifələrdə çalışıb.
CCA Awards-in qalibləri bu il 16 noyabr tarixində keçiriləcək WOMEN IN TECH - Global Movement Awards-ın finalına qatılacaqlar. Xanımlarımıza uğurlar diləyrik!

For the first time, 3 ladies from Azerbaijan made it to the finals of the Women In Tech ®️ Global Movement international competition!
27 September 2023 17:00
2291 views
On September 22, the Caucasus and Central Asia Awards competition was held in Tbilisi.
Women In Tech ®️ Global Movement, one of the leading organizations in the field of technology, has been operating since 2018. It has offices on 6 continents and more than 200,000 participants.
Since 2022, the representation of Women in Tech organization has been operating in Azerbaijan.
This year, for the first time, as a part of the Women In Tech ®️ Global Movement, the representative offices of Azerbaijan and Georgia launched the Caucasus and Central Asia Awards competition. More than 80 girls and women from 6 countries applied for the competition. CCA Awards were held in 9 nominations. Azerbaijan was represented by many strong young girls and women. 43 finalists participated in 9 nominations and one winner was chosen by the jury for each nomination.
In order to make the competition fully transparent, the first CCA Awards jury was invited privately. So, a world-class jury consisting of leading experts in technology and STEAM was gathered together.
These are Zarina Zeynalova, President of "Azercell Telekom" LLC, Inara Valiyeva, Vice-Chairman of the Innovation and Digital Development Agency under the Ministry of Digital Development and Transport, Farrukh Ali, Head of Innovation Program of "PASHA Holding", Tal Kantan, leading speaker of Forbes, Google, Tedex and top advisor, Mariam Lashkhi Member of Parliament of Georgia, Nana Dikhaminjia Head of Digital Transformation Center, Mel McCann Cardano Vice President of Doundation and Head of Erekle Maghradze School of Technology. 9 winners were chosen by the jury in 9 nominations.
Aspiring Teen Award - Leman Aliyeva (Azerbaijan)
Most Disruptive Award, powered by AWS - Tamar Bosikashvili (Georgia)
Best Ally Award - Marina Dushenova (Kyrgyzstan)
Most Impactful Initiative Award - Technovation Girls+ (Uzbekistan)
Woman in Web3 Award - Marie Giorgobiani (Georgia)
Arts Award, powered by Amazon Music - Ana Tkebuchava (Georgia)
Start-Up Award - Leyla Orujova (Azerbaijan)
Global Leadership Award - Ana Nakashidze (Azerbaijan)
Lifetime Achievement Award - Nargis Dustmatova (Uzbekistan)
You can get to know the winning ladies from Azerbaijan.
Newcomer Award - Laman Aliyeva.
Laman Aliyeva is currently a 4th year student of the Faculty of Information Technologies and Engineering at ADA University. He is also a Technest fellow and winner of many local and international competitions. Laman has broad industry and research interests in artificial intelligence, including machine learning, data science, and deep learning. She was chosen as one of Google's Female Technology Ambassadors and founded the first Artificial Intelligence Club in Azerbaijan. As for his entrepreneurial experience, Leman is the co-founder of Tenter, a startup supported by the SABAH.lab acceleration center.
Startup Award - Leyla Orujova.
Leyla Orujova graduated from Azerbaijan Medical University in 2017. For the past few years, he has been working as a business analyst at PASHA Insurance. In addition to its core business, it is trying to contribute with business analytics solutions for many foreign startups. 2022 founded iCheck Medical App startup with the support of PASHA Insurance.
What is iCheck? A guide in the world of medicine built on the basis of artificial intelligence! How does the app work? By touching the disturbing part of the body on the human model, it selects the symptoms and presents the most likely causes and treatment recommendations. With the iCheck program, you can easily find the right doctor specializing in your problem.
Global Leadership Award - Ana Nakashidze.
Ana Nakashidze is the CEO of "AzerTelecom" LLC.
Ana Nakashidze led the company during the pandemic and post-pandemic transformation, as well as during difficult times, and achieved important achievements in the company's operations.
Ana Nakashidze has more than 20 years of experience in the telecommunications industry. Prior to his appointment as CEO of AzerTelecom in 2020, he served as Deputy CEO for Operations at AzerTelecom and held various leadership positions in the private, public and consulting sectors in Georgia and globally.
The winners of the CCA Awards will participate in the finals of WOMEN IN TECH - Global Movement Awards, which will be held on November 16 this year. We wish our ladies success!