İlon Mask ABŞ hökümətinin yeni naziri təyin edildi
Donald Trump-ın ABŞ Prezident seçkilərində qalib gəlməsində ən böyük dəstəkçilərdən biri, X və SpaceX-in baş icraçı direktoru İlon Mask oldu. İlon Mask-ın kabinetdə yer alıb-almayacağı isə maraq doğururdu. ABŞ-ın 47-ci Prezidenti seçilən Trump, iş adamı İlon Mask və sahibkar Vivek Ramaswamy-nin Hökumət Səmərəliliyi Nazirliyinə rəhbərlik edəcəyini elan edib.
İkinci prezidentlik dövrü üçün hazırlıqlarını sürətlə davam etdirən Donald Trump, yeni dövrdə kabinet üzvlərinin formalaşdığını açıqlayıb. Seçki dövründə Trump-ı ən çox dəstəkləyən şəxs olan İlon Mask-ın hansı vəzifəni icra edəcəyi maraq doğururdu.
İlon Mask-ı nazir təyin etdi
Trump, sözügedən təyinatla bağlı verdiyi açıqlamada "DOGE" qısaltması ilə tanınan nazirliyə Mask və Ramaswamy-nin birlikdə rəhbərlik edəcəyini bildirib. Trump, Mask və Ramaswamy-nin hökumət bürokratiyasını aradan qaldırmaq, həddindən artıq tənzimləmələri azaltmaq, israfçı xərcləri kəsmək və federal qurumları yenidən qurmaq üçün çalışacağını qeyd edib.
"Manhattan Proyekti" diqqət çəkdi
Trump, bu layihənin dövrün "Manhattan Proyekti" olacağını və Respublikaçı siyasətçilərin uzun zamandır "DOGE" məqsədlərini reallaşdırmağı arzuladıqlarını bildirib.
Ağ Ev və İdarəetmə və Büdcə Ofisi ilə əməkdaşlıq edəcək
Trump, Hökumət Səmərəliliyi Nazirliyinin hökumət xaricindən məsləhət və rəhbərlik təmin edəcəyini, geniş miqyaslı struktur islahatlarına yönələcəyini və hökumətə daha əvvəl görülməmiş bir sahibkarlıq yanaşması gətirmək üçün Ağ Ev və İdarəetmə və Büdcə Ofisi ilə əməkdaşlıq edəcəyini qeyd edib.
"Dəyişiklikləri səbirsizliklə gözləyirəm"
Donald Trump, "Elon və Vivek-in federal bürokratiyada səmərəliliyi artırmaq və bütün amerikalılar üçün daha yaxşı bir həyat təmin etmək məqsədi ilə dəyişikliklər edəcəyini səbirsizliklə gözləyirəm" deyə bildirib.
Trump, illik 6,5 trilyon dollarlıq hökumət xərclərindəki böyük israf və fırıldaqları aradan qaldıracaqlarını vurğulayaraq, Mask və Ramaswamy-nin ABŞ iqtisadiyyatını azad etmək və hökuməti xalq qarşısında məsuliyyətli etmək üçün birgə çalışacaqlarını deyib.
Trump, işlərinin ən gec 4 iyul 2026-cı ilə qədər tamamlanacağını və Müstəqillik Bəyannaməsinin imzalanmasının 250-ci ildönümündə daha səmərəli, daha az bürokratiyaya malik kiçik bir hökuməti ölkəyə "hədiyyə" olaraq təqdim edəcəklərini bildirib.
Açıqlamada fikirlərinə yer verilən Mask da "Bu, sistemdə və hökumət israfına yol verənlər arasında şok dalğaları yaradacaq" ifadəsini işlədib.

Elon Musk was appointed the new minister of the US government
One of the biggest supporters of Donald Trump's victory in the US Presidential elections was X and SpaceX CEO Elon Musk. It was interesting whether Elon Musk would take a place in the cabinet. Trump, who was elected the 47th President of the United States, announced that businessman Elon Musk and entrepreneur Vivek Ramaswamy will head the Ministry of Government Efficiency.
Donald Trump, who is rapidly continuing his preparations for the second presidential term, announced the formation of cabinet members in the new term. It was interesting to know what position Elon Musk, the person who supported Trump the most during the election period, would perform.
He appointed Elon Musk as a minister
In his statement about the said appointment, Trump said that Musk and Ramaswamy will head the ministry known by the abbreviation "DOGE". Trump said Musk and Ramaswamy will work to eliminate government bureaucracy, reduce excessive regulation, cut wasteful spending and restructure federal agencies.
The "Manhattan Project" drew attention
Trump said that this project will be the "Manhattan Project" of the era and that Republican politicians have long desired to realize the "DOGE" goals.
It will work with the White House and the Office of Management and Budget
Trump said the Department of Government Efficiency will provide advice and guidance from outside the government, focus on broad structural reforms, and work with the White House and the Office of Management and Budget to bring an unprecedented entrepreneurial approach to government.
"I'm looking forward to the changes"
"I look forward to Elon and Vivek making changes to the federal bureaucracy to improve efficiency and provide a better life for all Americans," said Donald Trump.
Trump emphasized that they will eliminate the huge waste and fraud in the annual government spending of 6.5 trillion dollars, and said that Musk and Ramaswamy will work together to free the US economy and make the government accountable to the people.
Trump said the work would be completed by July 4, 2026 at the latest, and that on the 250th anniversary of the signing of the Declaration of Independence, they would present a more efficient, smaller government with less bureaucracy as a "gift" to the country.
Musk, whose views were included in the statement, said, "This will create shock waves in the system and among those who allow government waste."