İlon Mask indi də universitet yaradır
Bloomberg-in əldə etdiyi vergi sənədlərinə görə Tesla və SpaceX-in baş direktoru İlon Mask ABŞ-ın Texas ştatının Ostin şəhərində universitetin tikintisini maliyyələşdirməyi planlaşdırır. Yaradılacaq təhsil müəssisəsinə 100 milyon dollar ayrılacağı bildirilir. Təhsil müəssisəsinin yüksək səviyyəli təhsilə diqqət yetirəcəyi də qeyd olunub.
Vergidən azad statusu tələb edən ərizəyə görə təşkilat kollecdən əvvəl 50 nəfərlik STEM mərkəzli ibtidai və orta məktəb açmağı planlaşdırır; bu məktəb "ən yüksək səviyyədə təhsilə həsr olunacaq".
Məktəb haqqında ərizədə bildirilir ki, universitet “təcrübəli professor-müəllim heyətini” işə götürəcək və “simulyasiyalar, nümunə araşdırmaları, istehsal/dizayn layihələri və laboratoriyalar” daxil olmaqla praktiki öyrənmə təcrübələri ilə dəstəklənən ənənəvi kurrikuluma malik olacaq.
Bloomberg-in məlumatına görə universitet təhsil haqqı və Maskın keçən il Tesla səhmlərinə 2,2 milyard dollar sərmayə qoyduğu xeyriyyə fondu olan "The Foundation" ianələri hesabına maliyyələşəcək. Bununla belə, ərizədə bildirilir ki, məktəb ödənişlər tələb edə və ehtiyaca əsaslanan təqaüdlər təklif edə bilər. Tələbə seçimində ləyaqətə önəm veriləcəyi bildirilərkən, Maskın xeyriyyəçilik üçün etdiyi cəmi ianələrin 410 milyon dollara çatdığı vurğulanır.

14 December 2023 18:20
Tesla and SpaceX CEO Elon Musk plans to fund the construction of a university in Austin, Texas, according to tax documents obtained by Bloomberg. It is reported that 100 million dollars will be allocated to the educational institution. It is also reported that the educational institution will focus on high-level education.
According to the application seeking tax-exempt status, the organization plans to open a 50-person STEM-focused elementary and middle school before college; this school will be "dedicated to the highest level of education".
The application for the school says the university will hire "experienced faculty" and have a traditional curriculum supported by hands-on learning experiences including "simulations, case studies, manufacturing/design projects and labs."
According to Bloomberg, the university will be funded by tuition and donations from the Foundation, a charitable foundation in which Musk invested $2.2 billion in Tesla shares last year. However, the application states that the school may charge fees and offer need-based scholarships. While it is stated that merit will be given importance in the selection of students, it is emphasized that Musk's total donations to charity reached 410 million dollars.