İlon Mask: "Neuralink əməliyyatları uğurludur"
Neuralink-in qurucusu İlon Mask Las-Veqasda keçirilən tədbirdə bildirib ki, hazırda üç pasiyentə beyin çipi implant olunub və hamısı müvəffəqiyyətlə işləyir. Bu barədə Bloomberg məlumat yayıb.
Mask əlavə edib ki, 2025-ci ildə şirkət daha 20-30 nəfərə beyin implantı yerləşdirməyi planlaşdırır. Ətraflı məlumat verilməsə də, bu istiqamətdə işlərin davam etdirildiyi vurğulanıb.
Neuralink 2023-cü ildə insan üzərində neyroçiplərin sınağını həyata keçirmək üçün icazə alıb. İlk əməliyyat 2024-cü ilin əvvəlində həyata keçirilib. O əməliyyat nəticəsində pasiyent düşüncə gücü ilə kompüterdə siçanı idarə edə, Civilization VI oyununu oynaya və hətta yayımlar apara bilib.
İkinci əməliyyat haqqında məlumatı İlon Mask 2024-cü ilin avqustunda paylaşıb. Bu əməliyyatdan cəmi bir gün sonra iştirakçı yalnız düşüncə gücü ilə Counter-Strike 2 oyununu oynamağı bacarıb.
2024-cü ilin sentyabrında Neuralink kor görmə qabiliyyətini bərpa etmək məqsədilə Blindsight adlı implantını sınaqdan keçirmək üçün könüllülər axtarmağa başlayıb. Noyabrda isə şirkət ABŞ xaricində ilk klinik sınaqlara başlamaq üçün icazə əldə edib.

Neuralink founder Elon Musk said at an event in Las Vegas that three patients have currently had brain implants implanted, and all of them are working successfully. Bloomberg reported this.
Musk added that the company plans to implant brain implants in another 20-30 people in 2025. Although no further details were provided, it was emphasized that work in this direction is ongoing.
Neuralink received permission to test neurochips on humans in 2023. The first operation was performed in early 2024. As a result of that operation, the patient was able to control a computer mouse with his mind, play the game Civilization VI, and even broadcast.
Elon Musk shared information about the second operation in August 2024. Just a day after this operation, the participant was able to play Counter-Strike 2 using only his mind.
In September 2024, Neuralink began seeking volunteers to test its Blindsight implant, which aims to restore vision in the blind. In November, the company received approval to begin its first clinical trials outside the United States.