İlon Maskın səhvləri Tramp administrasiyasında problemlər yaradıb
Tramp administrasiyasının apardığı kəsintilər süni intellekt araşdırmalarını təhlükə altına qoyur. Bloomberg-in məlumatına görə, ABŞ Milli Elmlər Fondu (NSF) süni intellekt sahəsində ekspert olan bir çox işçisini işdən çıxarıb. Bu, agentliyin mühüm süni intellekt araşdırmalarını davam etdirmək qabiliyyətini zəiflədir.
NSF-dəki Texnologiya, İnnovasiya və Tərəfdaşlıq Direktorluğu, süni intellektlə bağlı hökumət qrantlarının paylanmasında əhəmiyyətli rol oynayırdı. Ancaq işdən çıxarmalar səbəbindən bir çox icmal paneli təxirə salınıb və ya ləğv edilib bu da bəzi süni intellekt layihələrinin maliyyələşməsini dayanmasına səbəb olub.
Süni intellekt sahəsindəki mütəxəssislər Tramp administrasiyasının elmi qrantlarla bağlı apardığı kəsintiləri tənqid ediblər. Xüsusilə, İlon Maskın rəhbərlik etdiyi Hökumət Effektivliyi Departamenti tərəfindən edilən kəsintilər narahatlıq doğurur. Süni intellekt sahəsinin tanınmış simalarından biri olan Geoffrey Hinton,  Maskı ABŞ-dakı elmi qurumlara verdiyi ziyana görə Britaniya Krallıq Cəmiyyətindən çıxarılmağa çağırıb.
Mask isə Hinton-un paylaşımına cavab olaraq, "Xətalar edəcəyəm, amma onları düzəltməyə çalışacağam" deyib.

Elon Musk's Mistakes Have Caused Issues in the Trump Administration
Trump administration's cuts put AI research at risk. According to Bloomberg, the U.S. National Science Foundation (NSF) has fired many employees with expertise in artificial intelligence, weakening the agency's ability to sustain critical AI research.
The Directorate for Technology, Innovation, and Partnerships at NSF played a significant role in distributing government grants for AI projects. However, due to the layoffs, many review panels have been delayed or canceled, halting funding for some AI initiatives.
AI experts have criticized the Trump administration's cuts to scientific grants, particularly the reductions championed by Elon Musk's Department of Government Efficiency. Geoffrey Hinton, a prominent figure in AI, has called for Musk to be expelled from the British Royal Society due to the damage he is causing to U.S. scientific institutions.