İlon Maskın xAI şirkəti "Hotshot"ı satın alıb
İlon Maskın rəhbərlik etdiyi süni intellekt şirkəti xAI OpenAI-nin Sora platformasına bənzər video istehsalı edən San Francisco mərkəzli Hotshot şirkətini satın alıb. Satınalmanın maliyyə detalları açıqlanmasa da, xAI-nin bu addımı video istehsalı sahəsində mövqeyini gücləndirmək məqsədini güdür.
Hotshot son iki ildə süni intellekt vasitəsilə üç əsas video modeli inkişaf etdirmişdi: Hotshot-XL, Hotshot Act One və Hotshot. Əvvəlcə şəkil yaratmaqla başlayıb, daha sonra mətn əsaslı video istehsalına keçib. Şirkətin sərmayəçiləri arasında Reddit-in qurucusu Alexis Ohanian və investor Lach Groom kimi tanınmış şəxslər var.
xAI-nin "Hotshot"ı alması şirkətin OpenAI və Google ilə rəqabət etmək üçün video istehsalı modelləri inkişaf etdirmək niyyətində olduğunu göstərir. Mask yanvar ayında yeni "Grok Video" modelinin bir neçə ay içində istifadəyə veriləcəyini açıqlamışdı.
Hotshot satın alındıqdan sonra 14 martda yeni video istehsalını dayandırdığını və mövcud müştərilərinə 30 mart tarixinə qədər əvvəlki videolarını yükləmələrini istəyib. Həmçinin, Hotshot komandası ilə bağlı hansı əməkdaşların xAI-ya qoşulacağı hələ bəlli deyil.

Elon Musk's xAI Acquires "Hotshot"
Elon Musk's artificial intelligence company, xAI, has acquired Hotshot, a San Francisco-based company that specializes in AI-powered video production, similar to OpenAI's Sora platform. Although the financial details of the deal have not been disclosed, this acquisition is seen as a strategic move by xAI to strengthen its position in the video production sector.
Over the past two years, Hotshot developed three major video models: Hotshot-XL, Hotshot Act One, and Hotshot. Initially focused on AI-powered image creation, the company shifted its focus to text-based video generation. Hotshot's investors include prominent figures such as Reddit co-founder Alexis Ohanian and investor Lach Groom.
xAI's acquisition of Hotshot signals its intent to develop its own video production models to compete with OpenAI and Google's video tools. Musk had previously stated in January that the "Grok Video" model would be launched within a few months.
Following the acquisition, Hotshot announced on March 14 that it would stop producing new videos, giving current customers until March 30 to download their previously created videos. It is still unclear which members of the Hotshot team will join xAI.