İngiltərə Premyer Liqası və Microsoft beşillik süni intellekt tərəfdaşlığına başlayır
İngiltərə Premyer Liqası və texnologiya nəhəngi Microsoft, süni intellektin idman texnologiyalarında istifadəsini genişləndirmək məqsədilə beşillik strateji tərəfdaşlıq elan ediblər. Razılaşmaya əsasən, Microsoft-un Copilot süni intellekt aləti Premyer Liqanın rəqəmsal platformalarına inteqrasiya ediləcək.
Bu əməkdaşlıq vasitəsilə azarkeşlər klublar, futbolçular və oyunlar haqqında sürətli və dəqiq statistik məlumatlar əldə edə biləcəklər. Copilot, 30-dan çox mövsümə aid statistik bazadan, 300,000 məqalədən və 9,000 videodan məlumatları analiz edərək istifadəçilərə təqdim edəcək.
Liqanın əsas rəqəmsal infrastrukturu Microsoft Azure bulud platformasına köçürüləcək. Bu keçid süni intellektin daha səmərəli tətbiqinə imkan yaradacaq və Premyer Liqanın rəqəmsal platformalarının vahid sistemdə birləşdirilməsini təmin edəcək.
Qeyd edək ki, digər iri idman qurumları da süni intellektə maraq göstərirlər. Məsələn, İspaniyanın La Liqa liqası AI-dən oyun analizi və media istehsalı üçün istifadə edir. Bu tendensiya, idman təşkilatlarının geniş məlumat bazalarını daha səmərəli şəkildə idarə edərək azarkeşləri cəlb etməyə çalışdıqlarını göstərir.

The Premier League and Microsoft begin five-year artificial intelligence partnership
The English Premier League and tech giant Microsoft have announced a five-year strategic partnership aimed at expanding the use of artificial intelligence in sports technology. As part of the agreement, Microsoft’s AI tool, Copilot, will be integrated into the Premier League’s digital platforms.
Through this collaboration, fans will gain fast and accurate access to statistics about clubs, players, and matches. Copilot will analyze and present insights from a data pool of over 30 seasons, 300,000 articles, and 9,000 videos.
The Premier League’s core digital infrastructure will also migrate to the Microsoft Azure cloud platform. This transition will enable more efficient implementation of AI and unify the league’s digital platforms under a single system.
It is worth noting that other major sports organizations are also showing strong interest in AI. For example, Spain’s LaLiga uses AI for match analysis and media production. This trend reflects the broader efforts by sports organizations to manage vast data resources more effectively and engage fans in innovative ways.