İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində öz stendi ilə təmsil olunur
02 Oktyabr 2023 18:26
1402 baxış
Bu gün Azərkosmos və Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının tərəfdaşlığı ilə 74-cü Bakı Beynəlxalq Astronavtika Konqresi öz işinə başlayıb. 150 şirkətin sərgi pavilyonlarında iştirak etdiyi tədbirdə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi də öz stendi ilə təmsil olunur.
Stenddə ziyarətçilərə Agentliyin rəqəmsallaşma və innovasiya sahəsində gördüyü qabaqcıl işlər, həyata keçirdiyi proqram və layihələrlə bağlı ətraflı məlumat verilir.
Qeyd edək ki, 101 ölkədən 5 mindən çox nümayəndənin qatılacağı Konqresin sərgi pavilyonu Heydər Əliyev Mərkəzinin yaxınlığında yerləşir.

Innovation and Digital Development Agency is represented by its stand at the 74th International Astronautical Congress
02 October 2023 18:26
1164 views
Today, the 74th Baku International Astronautical Congress started its work with the partnership of Azercosmos and the International Astronautical Federation. The Innovation and Digital Development Agency is also represented with its stand at the event, where 150 companies participate in the exhibition pavilions.
At the stand, visitors are provided with detailed information about the advanced work done by the Agency in the field of digitalization and innovation, as well as the programs and projects it implements.
It should be noted that the exhibition pavilion of the Congress, which will be attended by more than 5,000 representatives from 101 countries, is located near the Heydar Aliyev Center.