İran və Rusiya arasında yeni ödəniş sistemi: “Mir” kartları istifadəyə verilib
İranda Rusiya mənşəli “Mir” ödəniş kartlarının istifadəsi artıq mümkün olub. Bu barədə İran İslam Respublikasının Mərkəzi Bankının mətbuat xidməti məlumat yayıb. Xəbəri TASS agentliyi yayımlayıb.
Məlumata əsasən, Rusiya və İran arasında ödəniş sistemlərinin inteqrasiyasının ikinci mərhələsi uğurla yekunlaşıb. Bununla da Rusiya vətəndaşları İranda “Mir” kartları və Android cihazlarda mövcud olan Mir Pay tətbiqi vasitəsilə alış-veriş edə biləcəklər. Kiçik məbləğli ödənişlər isə PIN-kod daxil edilmədən həyata keçirilə bilər.
Qeyd edək ki, iki ölkə arasında ödəniş sistemlərinin inteqrasiyası planı ilk dəfə 2024-cü ilin yayında elan olunmuşdu. Həmin ilin noyabr ayında isə birinci mərhələ tamamlanmışdı – İran vətəndaşlarına Rusiya bankomatlarından rubl çıxarmaq imkanı yaradılmışdı.
Gələcəkdə İran vətəndaşlarının da Rusiyada Shetab kartları vasitəsilə ödəniş etməsi planlaşdırılır. Bu addım iki ölkə arasında maliyyə əməkdaşlığının və turizm mübadiləsinin inkişafına mühüm töhfə verəcək.

New payment system between Iran and Russia: “Mir” cards now accepted in Iran
Russian-issued “Mir” payment cards are now officially usable in Iran, according to a statement from the Central Bank of the Islamic Republic of Iran, as reported by TASS news agency.
The announcement marks the successful completion of the second phase of the integration between Russia’s “Mir” payment system and Iran’s Shetab system. With this development, Russian citizens visiting Iran can now make purchases using their “Mir” cards or through the Mir Pay application available on Android devices. Small transactions can be processed without the need to enter a PIN code.
The integration plan between the two countries' payment systems was first announced in the summer of 2024. The first phase concluded in November of the same year, enabling Iranian citizens to withdraw Russian rubles from ATMs in Russia.
Looking ahead, Iran and Russia plan to expand this financial cooperation further, with Iranian citizens expected to be able to use Shetab cards for payments in Russia. This initiative is seen as a significant step toward strengthening bilateral financial ties and boosting tourism exchange between the two nations.