İRİA ekosistemin inkişafına yönəlmiş böyük həcmli açıq tender elan edib
Azərbaycanda innovasiya və startap ekosisteminin inkişafına yönəlmiş yeni proqramlara start verilir. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) “Startapların inkişafına dəstək məqsədli innovasiya proqramı” layihəsinin icrası üzrə açıq tender elan edib.
Layihə innovativ ideyaların təşviqi, startapların inkişafına dəstək göstərilməsi və ölkədə sahibkarlıq mühitinin daha da gücləndirilməsi məqsədi daşıyır. Tender çərçivəsində il ərzində 4 ideaton, 4 startap məktəbi və 2 inkubasiya proqramının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Proqram iştirakçıları innovasiya, sahibkarlıq, məhsul inkişafı, marketinq, maliyyə və investisiya sahələrində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, həmçinin GitHub kimi açıq mənbə platformalarının imkanlarından yararlanmaq imkanı əldə edəcəklər.
Qeyd edək ki, bu tender İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin yenidən təşkilatlanmasından sonra elan edilən ən böyük və ən əhatəli tenderdir. Təşəbbüs innovasiya ekosisteminin müxtəlif iştirakçılarını bir araya gətirməklə yeni ideyaların formalaşmasına, startapların inkişafına və texnologiya əsaslı həllərin yaranmasına əlavə imkanlar yaradacaq.
İRİA-nın həyata keçirdiyi bu kimi proqramlar ölkədə innovasiya mədəniyyətinin inkişafına, sahibkarlıq düşüncəsinin təşviqinə və insan kapitalının gücləndirilməsinə xidmət edir. Tender üzrə müraciətlər Dövlət satınalmalarının vahid internet portalı (E-tender) üzərindən qəbul edilir.

New programs aimed at the development of the innovation and startup ecosystem are being launched in Azerbaijan. The Innovation and Digital Development Agency (IDDA), operating under the Ministry of Digital Development and Transport, has announced an open tender for the implementation of the “Innovation Program to Support the Development of Startups” project.
The project aims to promote innovative ideas, support the development of startups, and further strengthen the entrepreneurial environment in the country. The tender includes the implementation of 4 ideatons, 4 startup schools, and 2 incubation programs during the year. Program participants will have the opportunity to develop their knowledge and skills in the fields of innovation, entrepreneurship, product development, marketing, finance, and investment, as well as take advantage of the opportunities of open source platforms such as GitHub.
It should be noted that this tender is the largest and most comprehensive tender announced after the reorganization of the Innovation and Digital Development Agency. By bringing together various participants in the innovation ecosystem, the initiative will create additional opportunities for the formation of new ideas, the development of startups, and the creation of technology-based solutions.
Such programs implemented by IRIA serve to develop a culture of innovation, promote entrepreneurial thinking, and strengthen human capital in the country. Tender applications are accepted through the Unified Internet Portal of Public Procurement (E-tender).