Kanada ölkədəki TikTok ofislərini bağlatdırıb
Kanada, TikTok-un Kanada ofislərinin bağlanmasına qərar verib. Bu addım, ölkənin milli təhlükəsizlik riski ilə əlaqədar atılıb, amma tətbiq özü hələ də aktiv olaraq istifadə edilə bilər. İstifadəçilər TikTok-u yükləyib istifadə etməyə davam edə bilərlər, məzmun yaradıb və reklamlar yerləşdirə bilərlər. Kanada İnovasiya, Elm və Sənaye Naziri François-Philippe Champagne, sosial media platformalarının istifadəsinin şəxsi seçim olduğunu bildirib.
TikTok, Kanada ofislərinin bağlanmasının "yüzlərlə" iş yerini itirməyə səbəb olacağını açıqlayıb və qərarı məhkəməyə verməyi planlaşdırır. Şirkət, TikTok Shop və Yaradıcı Mükafat Proqramı kimi layihələrinin də hələ də Kanadada başlamadığını bildirib.
Kanadadakı bu vəziyyət, 2023-cü ilin fevral ayında hökumət cihazlarında TikTok-un istifadəsinin qadağan edilməsinin ardınca aparılan təhlükəsizlik araşdırmalarının nəticəsi olaraq yaranıb. Kanada, TikTok-un milli təhlükəsizlik riski daşıyan bir tətbiq olaraq qiymətləndirildiyini qeyd edib, amma tətbiqin bağlanmasına qərar verilməyib.
TikTok, Kanadada 15 milyon istifadəçi ilə çox populyar olsa da, şirkət bu ölkədə qarşılaşdığı çətinliklər səbəbindən daha çox xidmət inkişaf etdirməkdə çətinlik çəkib. Bu inkişaf, TikTok-un digər ölkələrdə üzləşdiyi milli təhlükəsizlik araşdırmalarının bir hissəsi olaraq qiymətləndirilməlidir.

Canada has closed TikTok offices in the country
Canada has decided to close TikTok's Canadian offices. This step was taken due to the national security risk of the country, but the application itself can still be used actively. Users can download and continue using TikTok, create content and post ads. Canada's Minister of Innovation, Science and Industry François-Philippe Champagne said the use of social media platforms is a personal choice.
TikTok has announced that the closure of its Canadian offices will result in the loss of "hundreds" of jobs and plans to take the decision to court. The company also said that its projects such as the TikTok Shop and Creative Rewards Program have not yet launched in Canada.
This situation in Canada arose as a result of security investigations that followed the February 2023 ban on the use of TikTok on government devices. Canada has noted that TikTok has been assessed as an application that poses a national security risk, but has not decided to close the application.
While TikTok is very popular in Canada with 15 million users, the company has struggled to develop more services due to the challenges it faces in that country. This development should be assessed as part of the national security investigations that TikTok faces in other countries.