Kapital Bankın Sponsorluğu ilə ADA Universitetində Süni İntellekt və Open Source əhatə edən mühəndislik və sahibkarlıq konfransı keçirildi
20 Dekabr 2023 16:41
2985 baxış
ADA Universitetində Kapital Bank-ın baş sponsorluğu ilə “Frontiers of AI: Open-Source Entrepreneurship Conference” konferansı baş tutdu. GOUP icması tərəfindən təşkil edilən bu konfrans, Süni İntellekt (AI) və Açıq Mənbə texnologiyası sahələrində texnoloji həvəskarları, sahibkarları və novatorları bir araya gətirməkdə əhəmiyyətli bir addım oldu.
İT innovasiyalarının önündə duran könüllülər icması olan GOUP həm yerli, həm də beynəlxalq sahələrdən geniş spektrli ekspertləri, sahibkarları və yaradıcı mütəfəkkirləri birləşdirir. Təşkilat innovativ layihələr və məhsullar üzərində əməkdaşlıq etmək və kadrların açıq inkişafına kömək etmək üçün müxtəlif sektorlardan olan şəxsləri bir araya gətirməyə diqqət yetirir.
“Frontiers of AI: Open-Source Entrepreneurship Conference” konferansı innovasiya mərkəzi rolunu oynadı, əsas diqqət süni intellekt və açıq mənbə texnologiyaları sahəsində sahibkarlıq və mühəndisliyin inteqrasiyasına yönəldi. Tədbirdə qabaqcıl süni intellekt tətbiqlərindən tutmuş uğurlu açıq mənbəli startapları təşviq etmək üçün strategiyalara qədər müxtəlif mövzular nümayiş etdirildi. Bu, həmçinin texnologiya sektorunda şəbəkələşmə, bilik mübadiləsi və yeni ideyaların inkişaf etdirilməsi üçün unikal imkan yaratdı.
Bu konfrans 150-dən çox iştirakçını cəlb edən süni intellekt, açıq mənbə texnologiyaları və sahibkarlıq mövzularında geniş spektrli mövzuları araşdırdı. Sənaye mütəxəssisləri, yeni başlayan sahibkarlar və tələbələr də daxil olmaqla bu müxtəlif qrup tədbirin geniş cəlbediciliyini vurğuladı. Konfransda 35-ə yaxın görkəmli məruzəçi iştirak edib, onlar auditoriyanı iki əsas istiqamətə: mühəndislik və sahibkarlıq istiqamətlərinə yönəldərək dərin panel müzakirələri və dərin fərdi çıxışlarla cəlb ediblər.
Kapital Bankın baş sponsorluğu ilə yanaşı, konfransın təşkilatçılığına ADA Universiteti, CNCF (Cloud Native Computing Foundation) Simple Co, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi və Lütfi Zadə Texnologiya Mərkəzi tərəfdaşlıq etmişdir.
Sponsor və tərəfdaşlarla yanaşı, EACAMP School, GDG Baku, DBondX, Morelayer, Vispeek, DigitalCast və Uvodo daxil olmaqla müxtəlif təşkilati dəstəkçilər də dəstək verib.
GOUP-ın təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirdə iştirakçıların tədbirə göstərdiyi maraq və mütəxəssislərin öz təcrübələrini paylaşmaq həvəsi, onu sübut edir ki, ölkədə vaxt keçdikcə daha çox insanın, əsasən də gənclərin süni intelekt və açıq mənbə texnologiyalarına, eləcə də sahibkarlığa marağı artır. Bu artan maraq təkcə bu sahələrin əhəmiyyətini vurğulamır, həm də bu artan həvəsi inkişaf etdirmək və dəstəkləmək üçün daha çox texnologiyaya əsaslanan tədbirlərin ehtiyacını vurğulayır.

20 December 2023 16:41
The 'Frontiers of AI: Open-Source Entrepreneurship Conference', a pivotal event in the technology sector, was recently hosted at ADA University. Sponsored by Kapital Bank and organized by the innovative GOUP community, this conference marked a significant step in unifying technology enthusiasts, entrepreneurs, and innovators in the fields of Artificial Intelligence (AI) and open-source technology.
GOUP, a community of volunteers at the forefront of IT innovation, connects a wide range of experts, entrepreneurs, and creative thinkers from both domestic and international spheres. The organization focuses on bringing together individuals from various sectors to collaborate on innovative projects and products and to foster the open development of personnel.
The "Frontiers of AI: Open-Source Entrepreneurship Conference" served as a hub of innovation, focusing on the integration of entrepreneurship and engineering in the realm of AI and open-source technologies. The event showcased a diverse range of topics, from cutting-edge AI applications to strategies for fostering successful open-source startups. It also provided a unique opportunity for networking, knowledge exchange, and the cultivation of new ideas in the technology sector.
This conference delved into a broad spectrum of topics within AI, open-source technologies, and entrepreneurship, attracting more than 150 participants. This diverse group, including industry professionals, budding entrepreneurs, and students, highlighted the event's broad appeal. The conference featured around 35 distinguished speakers who engaged the audience with in-depth panel discussions and insightful individual speeches, focusing on two main tracks: engineering and entrepreneurship.
The success of the conference was bolstered by a strong partnership network. Kapital Bank, as the main sponsor, along with key partners ADA University, CNCF (Cloud Native Computing Foundation), Simple Co, Innovation and Digital Development Agency, Lutfi Zdeh Technology Center successfully spearheaded the "Frontiers of AI: Open-Source Entrepreneurship Conference," highlighting the collaboration's impact on advancing AI and open-source technologies.
Alongside the main sponsor and partners, the conference was also supported by various organizational backers, including EACAMP School, GDG Baku, DBondX, Uvodo, Vispeek, DigitalCast, and Morelayer.
Initiated by GOUP, the conference highlighted the growing interest in AI and open-source technologies within the region. The enthusiastic participation and the expertise shared by the speakers underscored an increasing curiosity and demand for more technology-focused events and platforms for knowledge exchange.
The 'Frontiers of AI: Open-Source Entrepreneurship Conference' has established itself as a significant event, reflecting the burgeoning interest in AI, open-source technologies, and entrepreneurship. It signals a clear demand for more such events that foster innovation, collaboration, and the sharing of knowledge in these rapidly evolving fields.