Kaspi ovuc içi ilə ödənişlərin tətbiqinə başlayıb
Qazaxıstanın aparıcı fintex şirkəti Kaspi.kz yeni texnoloji funksiyasını — Kaspi Alaqan adlı “əl ilə ödəniş” sistemini təqdim edib. Bu funksiya istifadəçilərə nə bank kartı, nə də telefon istifadə etmədən, sadəcə əllərinin köməyi ilə alış-verişi ödəməyə imkan verir.
Kaspi-nin həmtəsisçisi və baş direktoru Mixail Lomtadze yeni texnologiyanı şirkətin təqdimat mərasimində ictimaiyyətə nümayiş etdirib. O, sistemin necə işlədiyini göstərmək üçün UFC döyüşçüsü Şavkat Rəhmənovu səhnəyə dəvət edib.
Şavkat təqdimat zamanı “əl ilə” məsaj aparatının ödənişini həyata keçirib. Cihazın dəyəri 42 900 tenqe olsa da, təqdimat simvolik xarakter daşıyıb — Rəhmənov onu cəmisi 99 tenqeyə alıb.
Mixail Lomtadze bildirib ki, Kaspi Alaqan texnologiyası “smartfonu cibdən çıxarmaqdan da sürətlidir” və ödəniş prosesini daha rahat, təhlükəsiz və intuitiv edəcək.

Kaspi has started implementing payments with the palm of your hand
Kazakhstan’s leading fintech company Kaspi.kz has introduced a new technological feature — a “hand-held payment” system called Kaspi Alagan. This feature allows users to pay for purchases using only their hands, without using a bank card or phone.
Kaspi co-founder and CEO Mikhail Lomtadze demonstrated the new technology to the public at the company’s presentation. He invited UFC fighter Shavkat Rakhmanov to the stage to demonstrate how the system works.
Shavkat paid for a massager “hand-held” during the presentation. Although the device costs 42,900 tenge, the presentation was symbolic — Rakhmanov bought it for just 99 tenge.
Mikhail Lomtadze said that Kaspi Alagan technology is “faster than taking a smartphone out of your pocket” and will make the payment process more convenient, secure and intuitive.