Liviya Mərkəzi Bankı İT direktoru oğurlandığı üçün fəaliyyətini dayandırıb
Liviyanın Mərkəzi Bankı, paytaxt Tripolidə yüksək vəzifəli bir əməkdaşının oğurlanmasından sonra bütün əməliyyatlarını dayandırdığını elan edib. Bank bazar günü yaydığı bəyanatda, məlumat texnologiyaları üzrə direktoru Musab Müsəllimin naməlum bir qrup tərəfindən evindən qaçırıldığını bildirib.
Mərkəzi Bank qeyd edib ki, digər əməkdaşlar da oğurlanmaqla təhdid edilib. Bank, cənab Musab Müsəllimin azad olunmadığı təqdirdə fəaliyyətini bərpa etməyəcəyini bəyan edib.
Liviyanın dövləti tərəfindən idarə olunsa da, müstəqil olan Mərkəzi Bank, beynəlxalq səviyyədə tanınan və Liviyanın neft gəlirlərini saxlayan yeganə depozitarıdır. Bu, illərdir Tripoli və Benqazidəki iki rəqib hökumət arasında bölünmüş ölkə üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən iqtisadi gəlirdir.
Hadisə, AFP xəbər agentliyinə görə, silahlı şəxslərin Mərkəzi Bankı mühasirəyə almasından bir həftə sonra baş verib. Yerli mediaya istinadən, silahlı şəxslərin bu addımı bankın qubernatoru Səddik əl-Kəbirin istefasını məcbur etmək üçün atdığı bildirilib.
2012-ci ildən bəri vəzifədə olan cənab Kəbir, neft resurslarının və dövlət büdcəsinin idarə edilməsi ilə bağlı tənqidlərə məruz qalıb.
2011-ci ildə Liviya lideri Müəmmər Qəddafinin devrilməsi və öldürülməsindən sonra ölkə xroniki təhlükəsizlik problemləri ilə üzləşib. Ölkə hazırda Tripolidə yerləşən BMT-nin tanıdığı bir hökumət və ölkənin şərqində yerləşən, müharibə ağası general Xəlifə Haftar tərəfindən dəstəklənən digər bir hökumət arasında bölünüb.

The Central Bank of Libya has suspended its activities due to the kidnapping of its IT director
The Central Bank of Libya has announced the suspension of all operations after the kidnapping of a senior employee in the capital, Tripoli. In a statement issued on Sunday, the bank said that its director of information technology, Musab Musallim, was abducted from his home by an unknown group.
The Central Bank noted that other employees were also threatened with kidnapping. The bank has declared that it will not resume its activities unless Mr. Musab Musallim is released.
Although controlled by the Libyan state, the independent Central Bank is the only internationally recognized depository of Libya's oil revenues. It is vital economic revenue for a country that has been divided for years between two rival governments in Tripoli and Benghazi.
The incident happened a week after gunmen besieged the Central Bank, according to the AFP news agency. Referring to the local media, it was reported that the armed men took this step to force the resignation of the governor of the bank, Saddiq al-Kabir.
Mr. Kabir, who has been in office since 2012, has been criticized for managing oil resources and the state budget.
After the overthrow and assassination of Libyan leader Muammar Gaddafi in 2011, the country faced chronic security problems. The country is currently divided between a UN-recognized government based in Tripoli and another in the east of the country, backed by warlord General Khalifa Haftar.