Mərkəzi Bank tərəfindən elektron pul təşkilatlarına və ödəniş təşkilatına müvafiq lisenziyalar verilib
24 May 2024 12:18
2634 baxış
“Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən ödəniş xidməti istifadəçilərinə ödəniş xidmətlərini təqdim edən şəxslər Mərkəzi Bank tərəfindən verilmiş lisenziya əsasında fəaliyyət göstərməlidir.
Ödəniş xidmətlərinin göstərilməsi üçün lisenziyanın əldə edilməsinə dair Mərkəzi Banka müraciət etmiş təşkilatların müvafiq qanunvericilik tələbləri üzrə qiymətləndirilməsi həyata keçirilməkdədir. Bu istiqamətdə aparılan işlər çərçivəsində Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 16 may 2024-cü il tarixli Qərarı ilə “A-Solutions Elektron Pul Təşkilatı” MMC və “UNİTED PAYMENT” MMC-yə elektron pul təşkilatı, “Token Azərbaycan” MMC-yə isə ödəniş təşkilatı fəaliyyətini həyata keçirmək hüququ verən müddətsiz lisenziyalar təqdim olunub.
Mərkəzi Banka ödəniş xidmətlərinin göstərilməsi üçün lisenziyanın əldə edilməsinə dair müraciət etmiş digər təşkilatların qiymətləndirilməsi hazırda davam etməkdədir.
Qeyd edək ki, ödəniş xidmətlərinin həyata keçirilməsi üzrə veriləcək lisenziyalarla bağlı məlumatlar Mərkəzi Bankın internet səhifəsi vasitəsilə açıqlanacaqdır.

Licenses were issued to electronic money companies and payment companies of the Central Bank
According to the Law of the Republic of Azerbaijan "On Payment Services and Payment Systems", persons providing payment services to payment service users must operate on the basis of a license issued by the Central Bank.
Organizations that have applied to the Central Bank to obtain a license to provide payment services are being evaluated according to the relevant legislative requirements. Within the framework of the works carried out in this direction, by the Decision of the Board of the Central Bank dated May 16, 2024, "A-Solutions Electronic Money Organization" LLC and "UNITED PAYMENT" LLC were granted the activity of an electronic money organization, and "Token Azerbaijan" LLC was granted the activity of a payment organization. indefinite licenses giving the right to carry out were presented.
Evaluation of other organizations that have applied to the Central Bank for obtaining a license to provide payment services is currently ongoing.
It should be noted that the information about the licenses to be issued for the implementation of payment services will be announced through the website of the Central Bank.