Microsoft Anthropic ilə əməkdaşlığa başlayır
"Microsoft" "Office 365" proqramlarında bəzi süni intellekt xüsusiyyətləri üçün "Anthropic" şirkətinin texnologiyasından istifadə etməyə başlayır. Bu addım, "Microsoft"un "OpenAI"dan asılılığını azaltmaq və süni intellekt sahəsindəki tərəfdaşlarını artırmaq istədiyini göstərir.
"Microsoft"un bu qərarı, "OpenAI"ın özü üçün müstəqil infrastruktur layihələri yaratması və "LinkedIn"ə rəqib hazırlaması ilə iki şirkət arasındakı gərginliyin artdığı bir dövrə təsadüf edir.
"The Information" xəbər verir ki, "Microsoft"un "Anthropic" ilə əməkdaşlığı yalnız danışıq taktikası deyil. "Microsoft" rəhbərləri, "Anthropic"in ən son modellərinin, xüsusilə də "Claude Sonnet 4"-ün, bəzi işlərdə ("PowerPoint" təqdimatları hazırlamaq kimi) "OpenAI" modellərindən daha yaxşı nəticələr verdiyinə inanır.
Hər iki şirkət öz yollarını davam etdirir. "Microsoft" artıq "MAI-Voice-1" və "MAI-1-preview" adlı öz süni intellekt modellərini hazırlayır. Eyni zamanda, "OpenAI" da "Microsoft"dan daha müstəqil olmaq üçün 2026-cı ildə öz süni intellekt çiplərini kütləvi istehsal etməyi planlaşdırır.
"Microsoft"un sözçüsü açıqlamasında qeyd edib ki, "OpenAI" ilə uzunmüddətli əməkdaşlıqlarına sadiq qalırlar və "OpenAI" hələ də onların əsas tərəfdaşı olaraq qalır.

Microsoft Announces partnership with Anthropic
Microsoft has begun using technology from the company Anthropic for certain artificial intelligence features in its Office 365 programs. This move indicates Microsoft’s intention to reduce its reliance on OpenAI and expand its AI partnerships.
Microsoft’s decision comes at a time of increasing tension between the two companies, as OpenAI develops independent infrastructure projects and prepares a competitor for LinkedIn.
According to The Information, Microsoft’s collaboration with Anthropic is not merely a negotiation tactic. Microsoft executives believe that Anthropic’s latest models, particularly Claude Sonnet 4, deliver better results than OpenAI’s models for certain tasks, such as creating PowerPoint presentations.
Both companies are continuing on their respective paths. Microsoft is already developing its own AI models, MAI-Voice-1 and MAI-1-preview. At the same time, OpenAI plans to mass-produce its own AI chips by 2026 to become more independent from Microsoft.
A Microsoft spokesperson stated that they remain committed to a long-term partnership with OpenAI, which continues to be their primary collaborator.