Microsoft BƏƏ-yə 15,2 milyard dollar investisiya edəcək
Microsoft 2029-cu ilədək Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə (BƏƏ) 15,2 milyard dollarlıq sərmayə yatıraraq süni intellekt (Sİ) və bulud infrastrukturunu genişləndirməyi, yerli rəqəmsal kadr potensialını gücləndirməyi və ABŞ-BƏƏ texnoloji əməkdaşlığını dərinləşdirməyi planlaşdırır.
Layihə Microsoft-un Abu Dabidə yerləşən G42 şirkəti ilə əməkdaşlığı əsasında həyata keçiriləcək və iki ölkə arasında texnoloji əlaqələri möhkəmləndirəcək. Sərmayə planına 2023–2025-ci illər ərzində 7,3 milyard dollar, 2026–2029-cu illərdə isə əlavə 7,9 milyard dollar xərclərin daxil olduğu bildirilir. Bu vəsaitin əsas hissəsi data mərkəzlərinin genişləndirilməsinə, yerli əməliyyatlara və Sİ infrastrukturuna yönəldiləcək.
Microsoft artıq NVIDIA A100 sinifli 80 minə yaxın GPU idxalı üçün lisenziya alıb. Bu, ölkənin süni intellekt üzrə hesablama gücünü artırmaq məqsədi daşıyır.
Şirkət 2027-ci ilədək 1 milyon nəfərin təlimini, o cümlədən dövlət qulluqçuları və tələbələri əhatə edən genişmiqyaslı proqram həyata keçirəcək. Həmçinin Abu Dabidə Qlobal Mühəndislik İnkişaf Mərkəzi və Sİ for Good Lab fəaliyyətə başlayıb.
Microsoft, G42 və Məhəmməd bin Zayed Süni İntellekt Universiteti tərəfindən yaradılan Responsible Sİ Future Foundation təşəbbüsü etik süni intellekt standartlarının inkişafına xidmət edir.
Layihə BƏƏ-nin süni intellekt və qabaqcıl texnologiyalar sahəsində regional liderliyini gücləndirməyi, həmçinin iqtisadi şaxələndirmə və dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə töhfə verməyi hədəfləyir.

Microsoft to invest $15.2 billion in UAE
Microsoft plans to invest $15.2 billion in the United Arab Emirates (UAE) by 2029 to expand its artificial intelligence (AI) and cloud infrastructure, strengthen the local digital workforce, and deepen U.S.-UAE technology collaboration.
The project will be implemented through Microsoft’s partnership with Abu Dhabi-based G42 and will strengthen technology ties between the two countries. The investment plan includes $7.3 billion in 2023–2025 and an additional $7.9 billion in 2026–2029. The bulk of this funding will be spent on expanding data centers, local operations, and AI infrastructure.
Microsoft has already received a license to import about 80,000 NVIDIA A100-class GPUs. This is aimed at increasing the country’s AI computing power.
The company will implement a large-scale program that will train 1 million people by 2027, including civil servants and students. It also launched the Global Engineering Development Center and the AI ​​for Good Lab in Abu Dhabi.
The Responsible AI Future Foundation, an initiative created by Microsoft, G42 and the Mohammed bin Zayed University for Artificial Intelligence, serves to develop ethical AI standards.
The project aims to strengthen the UAE’s regional leadership in artificial intelligence and advanced technologies, as well as contribute to economic diversification and sustainable development goals.