Microsoft dünya üzrə işçilərinin 3%-ni ixtisar edir
Microsoft korporasiyası dünya üzrə əməkdaşlarının təxminən 3%-ni ixtisar edəcəyini açıqlayıb. Bu barədə CNBC informasiya agentliyi məlumat yayıb. Şirkət bildirib ki, bu qərar “dinamik bazarda uğur qazanmaq” məqsədilə atılıb və təşkilati strukturun optimallaşdırılması ilə bağlıdır.
Ixtisarlar müxtəlif ölkələrdə və müxtəlif vəzifələrdə çalışan işçiləri əhatə edəcək. Microsoft-un açıqlamasına görə, əsas məqsədlərdən biri şirkətdə rəhbərlik səviyyələrinin sayını azaltmaqdır. Bu, idarəetmənin daha çevik və effektiv olmasına xidmət edəcək.
CNBC-nin məlumatına əsasən, 2024-cü ilin iyun ayına olan statistikaya görə, Microsoft-un qlobal işçi sayı təxminən 228 min nəfər təşkil edirdi. Bu rəqəmin 3%-i təxminən 7,000 nəfər deməkdir. Bu, 2023-cü ildə həyata keçirilən və 10,000 nəfəri əhatə edən ixtisarlardan sonra şirkətin ən böyük kütləvi ixtisarı ola bilər.
Microsoft hələlik konkret olaraq hansı şöbələrdə və regionlarda ixtisarların həyata keçiriləcəyini açıqlamayıb. Bu addım, texnologiya sektorunda davam edən struktur dəyişiklikləri və optimallaşdırma tendensiyaları fonunda baş verir.

Microsoft to lay off 3% of its global workforce
Microsoft Corporation has announced that it will lay off approximately 3% of its global workforce. According to CNBC, the company stated that this decision was made to "achieve success in a dynamic market" and is part of efforts to optimize the organizational structure.
The layoffs will affect employees in various positions and regions around the world. According to Microsoft, one of the key goals is to reduce the number of management levels within the company, which will help make the management process more agile and efficient.
According to CNBC, as of June 2024, Microsoft had approximately 228,000 employees worldwide. This 3% reduction amounts to around 7,000 employees. This could potentially be the largest round of layoffs since 2023, when the company laid off 10,000 employees.
Microsoft has not yet specified which departments or regions will be affected by the layoffs. This move comes amidst ongoing structural changes and optimization trends in the tech industry.