Microsoft İsrailin Bulud Xidmətlərinə Çıxışını Dayandırdı
Microsoft şirkəti, daxili araşdırmadan sonra İsrail Müdafiə Nazirliyinin bəzi texnologiyalarına çıxışı kəsdiyini elan etdi. Şirkətin araşdırması nazirliyin Microsoft xidmətlərindən Fələstinlilərin telefon danışıqları barədə izləmə məlumatlarını saxlamaq (yaddaşda tutmaq) üçün istifadə etdiyini üzə çıxardı.
Texnologiya nəhəngi cümə axşamı verdiyi açıqlamada, İsrail ordusunun bəzi Azure bulud anbarı və süni intellekt xidmətləri abunəliklərinin "tamamilə dayandırıldığını və bloklandığını" bildirdi.
Microsoft-un prezidenti Brad Smith məsələyə münasibət bildirərkən şirkətin prinsipial mövqeyini bir daha vurğuladı: "Biz mülki şəxslərin kütləvi şəkildə izlənməsini təmin edəcək texnologiyaları təklif etmirik. Bu prinsipə iyirmi ildən artıqdır ki, dünyanın hər yerində sadiq qalmışıq." Smith qeyd edib ki, Microsoft-un standart müqavilə şərtləri onların texnologiyasından mülki şəxslərə qarşı kütləvi nəzarət məqsədilə istifadə edilməsini qəti qadağan edir.
Smith araşdırmanın "The Guardian" qəzetində dərc olunan bir yazıdan sonra başladığını açıqlayıb. Yazıda İsrail ordusunun elit kəşfiyyat bölməsi olan "Unit 8200"ün Qəzza və İordan çayının qərb sahilindəki Fələstinlilərin telefon danışıqlarına dair məlumatları saxlamaq üçün Microsoft-un Azure bulud infrastrukturundan istifadə etdiyi iddia olunurdu.
Smith, müştəri məxfiliyi səbəbindən həmin məzmunlara birbaşa girişlərinin olmadığını deyib və bu iddiaları ortaya çıxardığı üçün "The Guardian"a təşəkkür edib.
Microsoft son bir ildə İsrail ilə əməkdaşlığına görə həm işçiləri, həm də ictimaiyyət tərəfindən ciddi tənqidlərə məruz qalırdı. Hətta şirkət bu əməkdaşlığa qarşı çıxan bəzi əməkdaşlarını işdən çıxarmışdı.
Bu son qərar, şirkətin etik prinsiplərini qoruduğunu nümayiş etdirir və uzun müddətdir davam edən daxili etirazlara bir cavab hesab olunur.

26 September 2025 13:24
Microsoft has announced that it has cut off access to certain Israeli Defense Ministry technologies following an internal investigation. The company’s probe revealed that the ministry had been using Microsoft services to store monitoring data on Palestinians’ phone calls.
In a statement on Thursday, the tech giant said that some of the Israeli military’s Azure cloud storage and AI service subscriptions had been “completely suspended and blocked.”
Microsoft President Brad Smith emphasized the company’s principled stance: “We do not offer technology that enables mass surveillance of civilians. We have adhered to this principle consistently around the world for more than twenty years.” Smith noted that Microsoft’s standard contract terms explicitly prohibit using their technology for mass surveillance of civilians.
Smith explained that the investigation began after a report published in The Guardian, which alleged that Israel’s elite intelligence unit, Unit 8200, used Microsoft’s Azure cloud infrastructure to store data on Palestinians’ phone calls in Gaza and the West Bank.
He also stated that, due to customer privacy, Microsoft had no direct access to this content and thanked The Guardian for bringing these allegations to light.
Over the past year, Microsoft faced significant criticism from both employees and the public for its collaboration with Israel. Some employees who opposed this partnership were even dismissed.
This latest decision demonstrates the company’s commitment to its ethical principles and serves as a response to long-standing internal protests.