Microsoft Kanadaya 500 milyon dollar sərmayə qoyacaq
Microsoft süni intellekt infrastrukturunu gücləndirmək üçün Kanadaya 500 milyon dollar sərmayə qoyacaq
Kanadada mövcud rəqəmsal infrastruktur izlərini genişləndirmək üçün hərəkətə keçən Microsoft Kvebekdə hipermiqyaslı bulud hesablamaları və süni intellekt səylərini gücləndirmək üçün 500 milyon dollar sərmayə qoyacağını açıqlayıb.
Microsoft iki il ərzində investisiya planını tamamlamağı planlaşdırır. Bu investisiya ilə Kvebekdə süni intellekt və kibertəhlükəsizlik sahəsində innovasiya iqtisadiyyatı gücləndiriləcək və yüksək dəyərli iş yerlərinin yaradılması stimullaşdırılacaq.
İnvestisiya tamamlandıqdan sonra yaxın üç il ərzində Kvebekdə hesablama qabiliyyətini təxminən 240 faiz artırmağı hədəfləyən Microsoft süni intellekt innovasiyalarının sürətini də artırmağı planlaşdırır. Microsoft rəqəmsal transformasiya və süni intellektdə irəliləyişin yaratdığı iqtisadi imkanların ixtisaslı işçi qüvvəsi olmadan reallaşa bilməyəcəyini qeyd edib. Bu səbəbdən bütün ştatda vətəndaşlar və bizneslər üçün yeni imkanlar təmin etmək üçün dəstək proqramları təklif edir.
"Bugünkü elan Microsoft-un Kvebekdəki geniş sərmayələrinə əsaslanır və bu əyalətə olan dərin öhdəliyimizin son nümunəsidir. Bu investisiyalar Kvebekin özəl və dövlət sektoru təşkilatları üçün əməliyyatları dəyişdirəcək", - Microsoft Kanada prezidenti Chris Barry mətbuatda deyib. “Bu, təkcə Kvebek üçün daha böyük imkanlar və əlavə çeviklik təmin etməklə yanaşı, bazara daha sürətli çıxış etmək və qlobal miqyasda rəqabət aparmaq üçün həllərin miqyasını artırmaq üçün etibarlı təməl təmin etməklə Kvebekin rəqəmsal iqtisadiyyatda gələcəyini təmin edəcək”.

23 November 2023 13:44
Microsoft will invest $500 million in Canada to strengthen its artificial intelligence infrastructure
Moving to expand its existing digital infrastructure footprint in Canada, Microsoft has announced it will invest $500 million to boost hyperscale cloud computing and artificial intelligence efforts in Quebec.
Microsoft plans to complete the investment plan within two years. This investment will strengthen the artificial intelligence and cyber security innovation economy in Quebec and stimulate the creation of high-value jobs.
Microsoft, which aims to increase computing capacity in Quebec by about 240 percent over the next three years after the investment is complete, also plans to accelerate the pace of AI innovation. Microsoft noted that the economic opportunities created by digital transformation and advances in artificial intelligence cannot be realized without a skilled workforce. That's why it offers support programs to provide new opportunities for citizens and businesses across the state.
"Today's announcement builds on Microsoft's extensive investments in Quebec and is the latest example of our deep commitment to this province. These investments will transform operations for Quebec's private and public sector organizations," Microsoft Canada president Chris Barry said in a press release. "This will ensure Quebec's future in the digital economy by not only providing greater opportunities and additional flexibility for Quebec, but also by providing a solid foundation to scale solutions to go to market faster and compete globally." .