Microsoft OpenAI-də səhmdar olmaq üçün danışıqlara başlayıb
Microsoft və OpenAI arasında yeni razılaşma imzalanmağa yaxındır. Bu razılaşma şirkətə OpenAI-nin süni intellekt texnologiyalarına, o cümlədən gələcəkdə mümkün ola biləcək ümumi süni intellektə (AGİ) çıxışı təmin edə bilər. Əgər razılaşma baş tutarsa, bu OpenAI-nin daha geniş kommersiya fəaliyyətinə keçidinin əsas mərhələlərindən biri olacaq.
Bloombergin məlumatına görə, danışıqlar hələ davam edir və razılaşmanın yaxın həftələrdə əldə olunması gözlənilir. Lakin bu prosesin qarşısını ala biləcək bəzi amillər də var. Məsələn, tənzimləyici orqanların müdaxiləsi və İlon Maskın OpenAI-nin kommersiyalaşmasına qarşı qaldırdığı məhkəmə iddiası.
OpenAI hazırda qeyri-kommersiya əsaslı qurum kimi fəaliyyət göstərir. Bu struktur şirkətin texnologiyalar üzərində tam gəlir əldə etməsini məhdudlaşdırır. Lakin OpenAI bu məhdudiyyətləri aradan qaldırmaq və daha sərbəst fəaliyyət göstərmək istəyir.
Microsoft isə OpenAI-nin əsas sərmayədarıdır. Şirkətə 13.75 milyard ABŞ dolları həcmində investisiya qoyub və bəzi texnologiyalara və patentlərə çıxış imkanı əldə edib. Mövcud razılaşma 2030-cu ilə qədər və ya OpenAI AGİ ümumi süni intellekt əldə etdiyini elan edənədək qüvvədə qalır. Lakin AGİ-nin dəqiq nə zaman və necə əldə olunacağını müəyyənləşdirmək çətindir.
Microsoft-un əsas məqsədi OpenAI texnologiyalarına uzunmüddətli çıxışı təmin etmək və gələcəkdə daha çox paya sahib olmaqdır. Hal-hazırda OpenAI-nin hazırladığı texnologiyalar Microsoft-un Copilot Office Windows və GitHub kimi məhsullarına inteqrasiya edilib. Əgər OpenAI gözlənilmədən AGİ-yə keçdiyini elan edərsə və texnologiyaya çıxışı məhdudlaşdırarsa bu Microsoft üçün strateji baxımdan böyük itki ola bilər.
OpenAI isə qarşı tərəfə texnologiyalardan təhlükəsiz və məsuliyyətli şəkildə istifadə edəcəyinə dair zəmanət verməyi planlaşdırır. Xüsusilə AGİ-yə doğru irəliləyiş baş verdikcə.
Eyni zamanda OpenAI-nin kommersiya modelinə tam keçidi Microsoft üçün də faydalı ola bilər. Hazırkı model investorlara məhdud gəlir imkanı yaradır yeni struktur isə səhmdarlıq formasında daha böyük gəlirlər və formal təsir imkanları təqdim edə bilər.
Bloomberg bildirir ki, danışıqlarda Microsoft-un OpenAI-də 30-35% pay əldə etməsi də müzakirə olunur.

Microsoft has started talks to become a shareholder in OpenAI
Microsoft and OpenAI are close to signing a new agreement. This deal could give Microsoft ongoing access to OpenAI’s artificial intelligence technologies, including the potential future development of artificial general intelligence (AGI). If finalized, this agreement would mark a major step in OpenAI’s transition toward broader commercial operations.
According to Bloomberg, talks are still ongoing, and the agreement is expected to be reached within the coming weeks. However, there are potential obstacles that could delay the process, such as regulatory scrutiny and a lawsuit filed by Elon Musk opposing OpenAI’s commercialization.
Currently, OpenAI operates as a nonprofit organization, which limits its ability to fully monetize its technologies. However, OpenAI aims to remove these restrictions and operate more freely.
Microsoft is OpenAI’s largest investor, having invested $13.75 billion and secured access to some of OpenAI’s technologies and patents. The current agreement runs until 2030 or until OpenAI declares that it has achieved AGI. However, there is no clear consensus on when or how AGI will be realized.
Microsoft’s main goal is to secure long-term access to OpenAI’s technologies and to increase its ownership stake in the company. At present, OpenAI’s technologies are integrated into Microsoft products such as Copilot, Office, Windows, and GitHub. If OpenAI suddenly announces that it has achieved AGI and restricts access, it could be a significant strategic loss for Microsoft.
OpenAI plans to assure Microsoft that it will use the technologies safely and responsibly, especially as it approaches AGI development.
At the same time, OpenAI’s full transition to a commercial model could also benefit Microsoft. The current structure limits investor returns, but a new structure would provide Microsoft with formal equity, higher returns, and greater influence.
Bloomberg reports that discussions include Microsoft potentially acquiring a 30 to 35 percent stake in OpenAI.