10 Sentyabr 2025 10:53
Microsoft şirkəti süni intellektin işləməsi üçün vacib olan texnologiyaları təmin edən Nebius şirkəti ilə 17.4 milyard dollarlıq dəyərində, beş illik strateji əməkdaşlıq müqaviləsi imzaladı. "Microsoft"un tələblərinin artması halında müqavilənin dəyəri 19.4 milyard dollara qədər yüksələ bilər.
Bu xəbərdən sonra, hazırda 15.3 milyard dollarlıq bazar dəyəri olan "Nebius"un səhmləri dərhal 55%-ə qədər bahalaşaraq şirkət tarixində ən böyük sıçrayışlardan birinə səbəb oldu.
Anlaşmaya əsasən, "Nebius" "Microsoft"a süni intellektin "beyni" sayılan xüsusi kompüter avadanlıqlarını (GPU-ları) təmin edəcək. Bu xidmətlər bu ilin sonuna doğru Nyu-Cersi ştatında yeni tikilən məlumat mərkəzindən başlayacaq.
"Nebius"un rəhbəri Arkadi Voloj bildirir ki, bu razılaşma onlara 2026-cı ildən sonra da inkişaf etməyə kömək edəcək. Bu addım "Microsoft"un bahalı avadanlıqlar almaq əvəzinə, bu işi peşəkarlara həvalə etdiyini göstərir ki, bu da süni intellekt sahəsində yeni bir yanaşma hesab olunur.

10 September 2025 10:53
Microsoft has signed a five-year strategic partnership agreement with Nebius, a company providing critical technologies for artificial intelligence, valued at $17.4 billion. The deal could increase to $19.4 billion if Microsoft’s demands rise.
Following the announcement, Nebius’ shares, currently valued at $15.3 billion, surged by up to 55%, marking one of the company’s largest gains in history.
Under the agreement, Nebius will supply Microsoft with specialized computer hardware (GPUs), considered the “brain” of artificial intelligence. These services are set to commence by the end of this year from a newly built data center in New Jersey.
Arkadi Volozh, CEO of Nebius, stated that the deal will help the company continue its growth beyond 2026. The move highlights Microsoft’s strategy of outsourcing the acquisition of expensive AI hardware to experts, reflecting a new approach in the artificial intelligence sector.