The Washington Post qəzetinin məlumatına görə, hücum nəticəsində ABŞ-nin bəzi dövlət qurumları, Asiyada fəaliyyət göstərən böyük enerji və rabitə şirkətləri, həmçinin bir neçə universitet bu hadisədən zərər çəkib.
Hakerlər Microsoft-un geniş istifadə olunan SharePoint proqram təminatındakı açıq bir texniki səhvdən yararlanaraq hücumu həyata keçiriblər. Mütəxəssislər bildirir ki, bu tip texniki boşluq daha əvvəl aşkarlanmayıb və sistem sahibləri bu haqda məlumatlı olmayıb. Hazırda Kanada, Avstraliya və ABŞ hökumətləri bu məsələni araşdırır.
Hücum, yalnız şirkətlərin özündə yerləşən daxili serverlərə təsir edib. Microsoft yalnız bu proqramın bir versiyası üçün təhlükəsizlik yeniləməsi yayımlayıb. Digər versiyalar hələ də zəif və təhlükəli vəziyyətdədir.
Qeyd edək ki, bu, Microsoft-un kibertəhlükəsizlik sahəsində ilk dəfə ciddi tənqid olunması deyil. Ötən il də şirkət Çindən olan hakerlərin ABŞ rəsmilərinin e-poçt yazışmalarına daxil olmasına şərait yaratdığı üçün tənqid olunmuşdu.
Mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər: bu tip hücumlar təkcə texniki problem deyil, ölkələrin informasiya təhlükəsizliyinə real təhdid yaradır.

According to The Washington Post, the attack has affected several U.S. government agencies, major energy and telecommunications companies operating in Asia, as well as a number of universities.
Hackers exploited a previously unknown technical vulnerability in Microsoft’s widely used SharePoint software to carry out the attack. Experts say this type of security flaw had not been detected before, and system owners were unaware of it. Currently, the governments of Canada, Australia, and the United States are investigating the matter.
The attack only impacted on-premises servers owned by companies. Microsoft has released a security update for only one version of the software. Other versions remain vulnerable and at risk.
It is worth noting that this is not the first time Microsoft has faced serious criticism in the field of cybersecurity. Last year, the company was criticized for allowing Chinese hackers to access the email communications of U.S. officials.
Experts warn that such attacks are not just technical issues but pose a real threat to national information security.