Microsoft inkişaf etdiricilərin Windows cihazlarında süni intellekt əsaslı tətbiqlər yaratmasını asanlaşdırmaq məqsədilə Windows AI Foundry yeni platformanı təqdim edib. Bu elan 19 may 2025-ci ildə keçirilən Build 2025 konfransında verilib.
Windows AI Foundry əvvəlki Windows Copilot Runtime xidmətinin yenilənmiş və genişləndirilmiş versiyasıdır və “yerli süni intellekt inkişafı üçün vahid platforma” kimi təqdim olunur. Platforma inkişaf etdiricilərə AI modellərini optimallaşdırmaq, tənzimləmək və Windows tətbiqlərində yerləşdirmək imkanı verir.
Microsoft süni intellekti həm yerli, həm də bulud əsaslı həllərdə əsas gəlir mənbəyi kimi görür. Şirkətin CEO-su Satya Nadella bu ilin yanvarında Microsoft-un süni intellektdən illik 13 milyard dollarlıq gəlir əldə etdiyini açıqlamışdı. Bu gəlirin bir hissəsi OpenAI ilə əməkdaşlıq sayəsində yaranıb.
Windows AI Foundry, istifadəçinin Windows cihazının hardware imkanlarını avtomatik müəyyən edir və uyğun süni intellekt modellərini işlətmək üçün zəruri proqram təminatını yükləyir. Həmçinin, platforma yeni cihazlar üçün proqram təminatını yeniləyərək inkişaf etdiricilərin işini asanlaşdırır.
Platformanın bir hissəsi olan Foundry Local xidməti isə süni intellekt modellərinin birbaşa istifadəçi cihazlarında işləməsini təmin edir. Bu xidmət Windows ilə yanaşı, macOS sistemlərini də dəstəkləyir və AI modellərinin işlədilməsi üçün ONNX Runtime adlı açıq mənbə layihəsindən istifadə edir.
Foundry Local həmçinin komanda xətti interfeysi təqdim edir ki, inkişaf etdiricilər “Foundry model list” və “Foundry model run” kimi əmrlərlə modelləri yoxlaya, test edə və yerli serverdə işlədilən modellərlə qarşılıqlı əlaqə qura bilərlər.
Microsoft-un açıqlamasına görə, Foundry Local CPU, GPU və NPU kimi cihaz aparatını avtomatik tanıyır və uyğun AI modellərini inkişaf etdiricilərə təqdim edir. İnkişaf etdiricilər Foundry Local SDK-dan istifadə edərək bu xidməti öz tətbiqlərinə asanlıqla inteqrasiya edə biləcəklər.
Bu yeniliklə Microsoft, Windows platformasında süni intellekt tətbiqlərinin yaradılmasını təşviq edərək, rəqiblərinə qarşı üstünlük qazanmaq və ekosistemin inkişafını təmin etmək niyyətindədir.

Microsoft has introduced “Windows AI Foundry,” an AI development platform for Windows
Microsoft has introduced Windows AI Foundry, a new platform aimed at making it easier for developers to build AI-powered applications on Windows devices. The announcement was made during the Build 2025 conference on May 19, 2025.
Windows AI Foundry is an updated and expanded version of the previous Windows Copilot Runtime service and is presented as a “unified platform for local AI development.” It enables developers to fine-tune, optimize, and deploy AI models within Windows applications.
Microsoft views AI, both local and cloud-based, as a key revenue driver. Earlier this year, CEO Satya Nadella revealed that Microsoft generates $13 billion annually from AI-related products, partly due to its partnership with OpenAI.
Windows AI Foundry automatically detects the hardware capabilities of a user’s Windows device and downloads the necessary software components to run compatible AI models. The platform also updates these components to support new devices, simplifying the development process.
A core feature of the platform is Foundry Local, a service that allows AI models to run directly on user devices. Foundry Local supports both Windows and macOS and utilizes the open-source ONNX Runtime to accelerate AI performance across platforms.
Foundry Local also offers a command-line interface, enabling developers to browse, test, and interact with models running on a local server using commands like “Foundry model list” and “Foundry model run.”
According to Microsoft, Foundry Local automatically recognizes device hardware such as CPU, GPU, and NPU, and suggests compatible AI models to developers. Using the Foundry Local SDK, developers can easily integrate this service into their own applications.
With this innovation, Microsoft aims to encourage the creation of AI applications on the Windows platform, gain a competitive edge over rivals, and foster a thriving ecosystem.