Minlərlə insan beyin çipinin implantasiyası üçün Neuralink’ə müraciət edib
Neuralink minlərlə insanın iştirak etmək üçün müraciət etdiyi beyin çipi sınaqlarına hazırlaşır. Sınaqlar xüsusilə iflic olanlar və 40 yaşdan aşağı şəxslər üzərində aparılacaq.
Hazırlanmış çip beyin fəaliyyətini simsiz ötürməklə fikirlərin əmrlərə çevrilməsində mühüm rol oynayacaq. Bloomberg-in məlumatına görə qısa müddət ərzində mindən çox insan beyin implantasiyası üçün müraciət edib. Beyin çipi insanın beyin fəaliyyətini oxuyub təhlil edəcək və bu məlumatları simsiz olaraq yaxınlıqdakı noutbuk və ya planşetə ötürəcək. Beləliklə N1 çipinin insan sağlamlığı və həyatı üçün təhlükəsiz şəkildə beyin fəaliyyəti haqqında məlumat toplaya bilib-bilməyəcəyi yoxlanılacaq.
İlon Mask klinik sınaqların bəşəriyyət üçün böyük bir addım olduğunu və xüsusilə iflic olan insanların həyat keyfiyyətinə müsbət təsir göstərə biləcəyini qeyd edib. Sınaqların nəticələri beyin çipi texnologiyasının gələcəkdə istifadəsini daha aydın şəkildə ortaya qoyacaq.

Thousands of people have applied to Neuralink for brain chip implantation
Neuralink is gearing up for a brain chip trial in which thousands of people have applied to participate. The trials will be conducted especially on people with paralysis and people under 40 years of age.
The developed chip will play an important role in converting thoughts into commands by transmitting brain activity wirelessly. According to Bloomberg, over a thousand people applied for brain implantation in a short period of time. The brain chip will read and analyze a person's brain activity and transmit that data wirelessly to a nearby laptop or tablet. Thus, it will be tested whether the N1 chip can collect information about brain activity in a safe way for human health and life.
Elon Musk noted that clinical trials are a big step for humanity and can have a positive impact on the quality of life, especially for people with paralysis. The results of the tests will reveal more clearly the future use of brain chip technology.