Mobil telefonların qeydiyyatına görə rüsumun məbləğləri azaldılır
Fiziki şəxs tərəfindən şəxsi istehlakı üçün ölkəyə gətirilən mobil cihazların qeydiyyata alınmasına görə tutulan dövlət rüsumunun məbləğləri azaldılır.
Bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Dövlət rüsumu haqqında” qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, qeydiyyata görə dövlət rüsumunun məbləği bazar qiyməti 100 ABŞ dollarından çox olmayan və foto, videoçəkiliş və internetə çıxış funksiyaları olmayan mobil cihazlar üçün 20 manatdan 15 manata endirilir. Həmin cihazlar istisna olmaqla, digər mobil cihazlara görə dövlət rüsumunun dərəcələri də azaldılır. Başqa sözlə, qeydiyyata görə dövlət rüsumunun məbləği mobil cihazların bazar qiyməti 100 ABŞ dollarına qədər olduqda 20 manat, bazar qiyməti 101 ABŞ dollarından 200 ABŞ dollarına qədər olduqda 30 manat, bazar qiyməti 201 ABŞ dollarından 400 ABŞ dollarına qədər olduqda 40 manat, bazar qiyməti 401 ABŞ dollarından 700 ABŞ dollarına qədər olduqda 50 manat, bazar qiyməti 701 ABŞ dollarından 1000 ABŞ dollarına qədər olduqda 70 manat, bazar qiyməti 1001 ABŞ dollarından yuxarı olduqda 100 manat.

Fees for mobile phone registration are reduced
The amount of the state fee charged for the registration of mobile devices brought into the country for personal consumption by a natural person is reduced.
This was reflected in the proposed amendment to the law "On State Fee" which was discussed at the meeting of the Milli Majlis today.
According to the project, the amount of the state fee for registration is reduced from 20 manats to 15 manats for mobile devices whose market price does not exceed 100 US dollars and do not have the functions of photo, video recording and access to the Internet. Excluding those devices, the rates of state duty for other mobile devices are also reduced. In other words, the amount of the state fee for registration is 20 manats if the market price of mobile devices is up to 100 US dollars, 30 manats if the market price is from 101 US dollars to 200 US dollars, 40 manats if the market price is from 201 US dollars to 400 US dollars, the market price is 401 US dollars. 50 manats if the market price is from USD to 700 USD, 70 manats if the market price is from 701 USD to 1000 USD, 100 manats if the market price is above 1001 USD.