Motion startapı 30 milyon dollar investisiya əldə edib
Y Combinator-un dəstəyini alan "Motion" startapı, süni intellekt (Sİ) agentləri üçün yeni "Microsoft Office"ini qurmaq məqsədilə 38 milyon dollar həcmində yeni investisiya əldə etdiyini elan edib. Bu, şirkətin 550 milyon dollarlıq post-money qiymətləndirilməsi ilə sürətli inkişafının nəticəsidir.
Şirkətin təsisçilərindən olan Harry Qi, cəmi 23 yaşında ildə 1 milyon dollar qazanaraq maliyyə sahəsində böyük uğur əldə etmişdi. Lakin o, sadəcə pul qazanmağın ona boşluq hissi verdiyini bildirərək, "dünyaya daha böyük təsir etmək" arzusunu dilə gətirib. 2019-cu ildə o, lisey dostu Omid Rooholfada və kollec yoldaşı Ethan Yu ilə birlikdə süni intellektə əsaslanan təqvim və tapşırıq idarəetmə proqramı hazırlayaraq Y Combinator-a müraciət ediblər. 2020-ci ilin qış partiyasına qəbul olunduqdan sonra hər üçü yüksək gəlirli işlərindən ayrılaraq "Motion"u qurmağa qərar veriblər. Sonradan, erkən əməkdaşlardan biri olan Chander Ramesh də dördüncü həmtəsisçi kimi komandaya qoşulub
"Motion" altı il ərzində əsasən peşəkar istehlakçı seqmentində müştəri bazasını davamlı olaraq genişləndirib. Lakin bu ilin may ayında kiçik və orta ölçülü bizneslər (KOB) üçün nəzərdə tutulmuş inteqrasiya olunmuş Sİ agent paketi istifadəyə verildikdən sonra şirkət sürətli inkişaf dövrünə qədəm qoyub. Cəmi dörd ayda, bu biznes sahəsi tək başına 10,000-dən çox B2B müştərisinə və illik 10 milyon dollardan çox dövriyyəyə (ARR) çatıb.
Bu nailiyyət sayəsində şirkət, Scale Venture Partners tərəfindən idarə olunan 38 milyon dollarlıq "Series C" maliyyələşdirmə raundunu 5 dəfə artıq maraqla başa çatdırıb. Həmçinin, bu maliyyələşmə ardınca şirkət, 550 milyon dollarlıq post-money qiymətləndirmə ilə "C2" raundunu da tamamlayıb. "Motion" bu günə qədər HOF Capital, 468 Capital, SignalFire, Valor Equity Partners, Fellows Fund, Leonis Capital və Altman qardaşlarının Apollo Projects fondu kimi investorlardan ümumilikdə 75 milyon dollar sərmayə cəlb edib.
"Motion"un KOB-lar üçün təklif etdiyi həllər, bir-biri ilə inteqrasiya olunmuş müxtəlif funksiyalı Sİ agentlərindən ibarətdir. Bunlara "icraçı köməkçi" (planlama, qeyd aparma, e-poçt cavablandırma), "satış nümayəndəsi", "müştəri dəstəyi nümayəndəsi" və "marketinq köməkçisi" daxildir. Bu agentlər, Slack, Google Apps, Teams, Salesforce kimi yüzlərlə digər biznes aləti ilə də uyğunlaşır.
Harry Qi "Motion"u "Microsoft Office"in agent versiyası kimi görür. O, müxtəlif funksiyaları vahid sistemdə birləşdirməyin vacibliyini vurğulayır. Fərqli nöqtə Sİ məhsulları (məsələn, ayrıca satış robotu, ayrıca müştəri xidməti botu və s.) almaq əvəzinə, "Motion"un həlli bütün bu funksiyaların birlikdə işləməsinə imkan verir.
Qi, maliyyə cəhətdən əvvəlki işindən daha az qazandığını etiraf etsə də, "hər gün müştərilərdən "Motion"un onların həyatını asanlaşdırdığına dair mesajlar almağın" bu yolu seçməsinə dəyər olduğunu bildirir. O, sadəcə pul qazanmaq əvəzinə, insanlara həqiqətən faydalı bir şey yaratmağın verdiyi mənəvi rahatlığı ən böyük mükafat hesab edir.

Motion startup has raised $30 million in funding
Y Combinator-backed startup Motion has announced that it has raised $38 million in new funding to build what it calls the new “Microsoft Office” for AI agents. This milestone comes as the company reaches a $550 million post-money valuation, reflecting its rapid growth.
One of the company’s founders, Harry Qi, had already achieved significant financial success at just 23 years old, earning $1 million annually. However, he confessed that merely making money left him with a sense of emptiness, expressing instead his desire to “make a bigger impact on the world.”
In 2019, Qi teamed up with his high school friend Omid Rooholfada and college classmate Ethan Yu to develop an AI-powered calendar and task management app, which they submitted to Y Combinator. After being accepted into the Winter 2020 batch, all three quit their lucrative jobs to launch Motion. Later, early team member Chander Ramesh joined as the fourth co-founder.
Over six years, Motion steadily expanded its customer base, focusing primarily on professional consumers. However, in May this year, the company entered a new phase of rapid growth after launching its integrated AI agent package for small and medium-sized businesses (SMBs). In just four months, this line of business alone reached over 10,000 B2B customers and generated more than $10 million in annual recurring revenue (ARR).
This success enabled Motion to close its $38 million Series C round, led by Scale Venture Partners, with investor demand exceeding five times the initial target. Shortly after, the company also completed a C2 round, bringing its valuation to $550 million post-money.
To date, Motion has raised a total of $75 million from investors such as HOF Capital, 468 Capital, SignalFire, Valor Equity Partners, Fellows Fund, Leonis Capital, and Apollo Projects, the fund backed by the Altman brothers.
Motion’s SMB solution consists of a suite of integrated AI agents with different functionalities, including an executive assistant (for scheduling, note-taking, and email replies), a sales representative, a customer support agent, and a marketing assistant. These agents are compatible with hundreds of other business tools, such as Slack, Google Apps, Teams, and Salesforce.
Harry Qi envisions Motion as the “agent version of Microsoft Office.” He emphasizes the importance of combining various functionalities into one unified system. Instead of buying separate AI products (e.g., one sales bot, one customer service bot, etc.), Motion allows businesses to have them all working together seamlessly.
Although Qi admits he now earns less than he did in finance, he considers the daily feedback from customers—telling him that Motion makes their lives easier—far more rewarding. For him, the true prize is not financial gain but the moral satisfaction of creating something genuinely useful.