Nvidia ABŞ-nin məhdudiyyətləri səbəbindən 5.5 milyard dollar ziyan edib
Nvidia, ABŞ hökumətinin şirkətin H20 süni intellekt çipinin Çinə ixracını məhdudlaşdırmasından sonra 5.5 milyard dollar ziyan gözlədiyini açıqlayıb. ABŞ, süni intellekt sahəsində öndə qalmaq məqsədilə ən inkişaf etmiş çiplərin Çinlə satılmasını məhdudlaşdırmağa çalışır. Buna görə də, Nvidia, ABŞ-nin təyin etdiyi limitlərə uyğun çiplər dizayn etməyə başlamışdı.
H20 çipi, Nvidia-nın Çində satışda olan ən inkişaf etmiş çipidir və şirkət bu çipi Çin bazarındakı süni intellekt sahəsi ilə əlaqəsini saxlamağa çalışaraq satmağa davam edir. H20, süni intellekt modellərini təlim etmək üçün daha yavaş olsa da, istifadəçilərə cavab təqdim edən modelin işləmə prosesində rəqabətə davam edə biləcək sürətə malikdir. Lakin ABŞ, bu çipin superkompüterlərdə istifadə olunması riskinə görə satışını məhdudlaşdırıb. H20-nin yüksək sürətli yaddaş və əlaqə imkanları, onu Çində superkompüterlər üçün faydalı edə bilər.
2022-ci ildən bəri ABŞ, Çinə superkompüterlər üçün çip satışlarını məhdudlaşdıran qaydalar tətbiq edib. H20 çipinin bəzi istifadəçilər tərəfindən bu qaydalara zidd istifadə edildiyi barədə iddialar mövcuddur. Çinin Tencent şirkəti, H20 çiplərini istifadə etdiyini təkzib edərək, heç bir "superkompüter" qurmadıqlarını bildirib.
Nvidia, ABŞ hökumətinin 9 aprel tarixində şirkətə H20 çipinin Çinə ixracı üçün lisenziya tələb edəcəyini, 14 aprel tarixində isə bu məhdudiyyətlərin müddətsiz olaraq qüvvəyə minəcəyini açıqlayıb. Lisenziya müraciətlərinin qəbul edilib-edilməyəcəyi isə hələ qeyri-müəyyəndir.
Bu məhdudiyyətlərdən dolayı, Nvidia 5.5 milyard dollar dəyərində ehtiyatlar və digər əlaqəli məsələlər üçün öhdəliklər götürdüyünü bildirir. Həmçinin, Nvidia ABŞ-də süni intellekt serverləri qurmaq üçün 500 milyard dollar həcmində investisiya planlarını açıqlayıb.

Nvidia has incurred a $5.5 billion loss due to U.S. restrictions
Nvidia has announced that it expects to incur a $5.5 billion loss after the U.S. government restricted the export of its H20 artificial intelligence chip to China. The U.S. aims to maintain its leadership in the AI field by limiting the sale of advanced chips to China. As a result, Nvidia began designing chips that comply with the limits set by the U.S. government.
The H20 chip is Nvidia's most advanced chip available in China, and the company continues to sell it in an effort to maintain its presence in China's AI market. Although the H20 chip is slower in training AI models compared to Nvidia's other chips, it remains competitive in the inference process, where AI models deliver responses to users. However, the U.S. has restricted its sale due to concerns that the chip could be used in supercomputers. The H20’s high-speed memory and connectivity features make it potentially useful for building supercomputers in China.
Since 2022, the U.S. has implemented rules restricting the sale of chips for supercomputers to China. There have been claims that the H20 chip has been used in violation of these rules by some users. China's Tencent has denied these claims, stating that they have not built any "supercomputers."
Nvidia disclosed that the U.S. government informed the company on April 9 that a license would be required for the export of the H20 chip to China and that the restrictions would be in place indefinitely, starting from April 14. It is still unclear how many license applications the U.S. government will approve.
As a result of these restrictions, Nvidia has taken on $5.5 billion in reserves and related commitments. Additionally, Nvidia has revealed plans to invest up to $500 billion in AI server manufacturing in the U.S. over the next few years.