OpenAI İlon Maskı məhkəməyə verib
Bu, Maskın şirkətə qarşı davam edən “hücumları” və “saxta satınalma təklifi” ilə bağlı olaraq təqdim edilmiş qarşılıqlı məhkəmə iddiasıdır. "OpenAI"nin hüquqşünaslarının məhkəməyə təqdim etdiyi sənədlərdə bildirilir ki, Maskın davamlı çıxışları və hərəkətləri şirkətin gələcəyini təhlükə altına alır və bu fəaliyyətlərə dərhal son qoyulmalıdır. Şirkət İlon Maskın “qanunsuz və ədalətsiz fəaliyyətlərinin” dayandırılması və vurduğu ziyana görə məsuliyyətə cəlb olunmasını tələb edir.
OpenAI rəsmi X hesabında bəyan edib:
“İlonun bizə qarşı fəaliyyəti qeyri-etik taktikalardır, bu, "OpenAI"nin inkişafını ləngitmək və süni intellekt sahəsindəki liderlik mövqeyinə nəzarəti şəxsi mənfəət naminə ələ keçirmək cəhdidir.”
Xatırladaq ki, İlon Mask OpenAI-nin təsisçilərindən biri olub. O, 2024-cü ilin yazında şirkəti məhkəməyə verərək, "OpenAI"nin insanlıq naminə süni ümumi intellekt (AGI) inkişaf etdirmək missiyasından uzaqlaşaraq mənfəət dalınca getdiyini iddia etmişdi. Həmin iddia iyun ayında geri götürülsə də, avqustda yenidən təqdim olunub. Məhkəmə baxışı 2026-cı ilin yazına təyin edilib.
2025-ci ilin fevralında İlon Mask OpenAI-ni satın almaq üçün 97,4 milyard dollar dəyərində təklif irəli sürüb və bildirib ki, “şirkətin ilkin açıq mənbə ideologiyasına qayıtma zamanı gəlib”. Lakin OpenAI bu təklifi rədd edib.
Bu hadisə süni intellekt sahəsindəki innovasiya uğrunda mübarizənin nə qədər kəskin olduğunu və texnologiya nəhəngləri arasında yaranan gərgin rəqabəti bir daha göstərir.

OpenAI sues Elon Musk
This counter-lawsuit filed by OpenAI is in response to Elon Musk’s ongoing “attacks” on the company and his “fake acquisition proposal.” According to legal documents submitted by OpenAI’s attorneys, Musk’s persistent statements and actions jeopardize the company’s future, and these activities must be halted immediately. The company demands that Musk be held accountable for the damage caused and that his “unlawful and unfair actions” be stopped.
In an official statement on its X (formerly Twitter) account, OpenAI declared:
“Elon’s actions against us are unethical tactics aimed at slowing down OpenAI and seizing control of leading innovations in artificial intelligence for personal gain.”
It’s worth noting that Elon Musk is one of the co-founders of OpenAI. In the spring of 2024, he filed a lawsuit against the company, claiming it had strayed from its original mission of developing artificial general intelligence (AGI) for the benefit of humanity and had instead begun prioritizing profit. Although this lawsuit was withdrawn in June, it was refiled in August. The court hearing is scheduled for the spring of 2026.
In February 2025, Musk offered $97.4 billion to acquire OpenAI, stating that it was “time for the company to return to open-source principles as it was initially intended.” However, OpenAI rejected this offer.
This incident once again highlights the intense competition within the artificial intelligence sector and the growing tension between technology giants over innovation and control.