“OpenAI” yeniyetmələr üçün valideyn nəzarəti funksiyalı “ChatGPT”ni təqdim edib
ChatGPT-nin 18 yaşdan kiçik istifadəçilər üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi, daha təhlükəsiz versiyası istifadəyə verilib. Bu yeniliklər, gənc istifadəçilərin təhlükəsizliyini artırmaq məqsədi daşıyır. Artıq sistem, istifadəçinin yaşını müəyyən edə bilmədikdə, onu avtomatik olaraq gənclər üçün nəzərdə tutulmuş təhlükəsiz versiyaya yönəldir.
Bundan başqa, valideynlər üçün də yeni nəzarət funksiyaları təqdim olunub. Valideynlər öz hesablarını uşaqlarının hesabı ilə əlaqələndirə, istifadə müddətini məhdudlaşdıra və bəzi funksiyaları söndürə bilərlər. Əgər uşaq stressli bir vəziyyətdə olarsa, valideynlərə xəbərdarlıq bildirişi göndərilir.
Yeni versiya, təhlükəsizlik tənzimləmələri çərçivəsində cinsi məzmunun və özünə zərərvermə mövzularının müzakirəsinin qarşısını alır. Ciddi hallarda isə valideynlərə və ya hüquq-mühafizə orqanlarına məlumat verilir. OpenAI-nin baş direktoru Sem Altman bildirib ki, şirkət yeniyetmələrin təhlükəsizliyini məxfilikdən daha vacib hesab edir. Bu yeniliklərin sentyabr ayının sonuna qədər tam şəkildə aktivləşdirilməsi gözlənilir.

OpenAI has launched ChatGPT with parental controls for teenagers
A special, safer version of ChatGPT designed for users under 18 has been launched. This update aims to enhance the safety of young users. Now, if the system cannot verify a user’s age, it automatically directs them to the secure version intended for minors.
Additionally, new parental control features have been introduced. Parents can link their accounts to their children’s accounts, limit usage time, and disable certain functions. If a child experiences a stressful situation, parents receive an alert notification.
The new version also blocks discussions involving sexual content and self-harm. In serious cases, information may be sent to parents or law enforcement. OpenAI CEO Sam Altman stated that the company prioritizes the safety of minors over privacy. These updates are expected to be fully activated by the end of September.