Özbəkistan Google, Microsoft, Meta və Amazon-u məlumatların yerləşdirilməsi üçün data mərkəzi quracaq
23 Oktyabr 2025 12:14
2243 baxış
Səudiyyə Ərəbistanının DataVolt şirkəti 2026-cı ilin sonuna qədər IT Park Özbəkistan ərazisində 12 MВт gücündə data mərkəzi açmağı planlaşdırır. Layihənin dəyəri 150 milyon dollar təşkil edir.
DataVolt-un strateji layihələr üzrə rəhbəri Abhay Twari bildirib ki, bu data mərkəzi Mərkəzi Asiyada süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan ilk məlumat bazası olacaq və LEED Gold sertifikatına sahib olacaq, beynəlxalq “yaşıl” standartlara cavab verəcək.
Twari layihənin Özbəkistanın regional data mərkəzi statusunu gücləndirəcəyini və Google, Microsoft, Meta və Amazon kimi texnoloji nəhəngləri cəlb edəcəyini qeyd edib. Layihə həmçinin rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və innovasiya ilə sahibkarlığın təşviqinə töhfə verəcək. Yerli şirkətlərin də layihədə fəal iştirakı nəzərdə tutulub.
DataVolt gələcək mərhələlərdə Özbəkistana əlavə olaraq 3 milyard dollar sərmayə qoymağı və data mərkəzlərinin ümumi gücünü 500 MВт-a çatdırmağı planlaşdırır. Şirkətin icraçı direktoru Rajit Nanda isə Yeni Təbriz və Buxarada 210 MВт gücündə müasir data mərkəzləri tikməyi planlaşdırdıqlarını açıqlayıb.
Bundan əlavə, Səudiyyə şirkəti Özbəkistanı Xəzər dənizinin dibi ilə keçən optik fiber xətti ilə birləşdirmək üzərində işləyir; bu xətt Qazaxıstan və Azərbaycan vasitəsilə keçəcək. Özbəkistanın 2026-cı ildə superkompüterlərin alınması üçün 100 milyon dollar ayırması da planlaşdırılır.

Uzbekistan to build data center to house Google, Microsoft, Meta and Amazon
Saudi Arabian company DataVolt plans to open a 12 MW data center in IT Park Uzbekistan by the end of 2026. The project is worth $150 million.
Abhay Twari, head of strategic projects at DataVolt, said that this data center will be the first in Central Asia to be based on artificial intelligence technologies and will have a LEED Gold certificate, meeting international “green” standards.
Twari noted that the project will strengthen Uzbekistan’s status as a regional data center and attract technology giants such as Google, Microsoft, Meta and Amazon. The project will also contribute to the development of the digital economy, the creation of new jobs and the promotion of entrepreneurship through innovation. Local companies are also expected to actively participate in the project.
DataVolt plans to invest an additional $3 billion in Uzbekistan in the future and increase the total capacity of data centers to 500 MW. The company's CEO Rajit Nanda announced plans to build modern data centers with a capacity of 210 MW in Yeni Tabriz and Bukhara.
In addition, the Saudi company is working on connecting Uzbekistan with an optical fiber line running along the bottom of the Caspian Sea; this line will pass through Kazakhstan and Azerbaijan. Uzbekistan is also planning to allocate $ 100 million for the purchase of supercomputers in 2026.