Özbəkistan Mərkəzi Bankı 50 milyon dollarlıq vençur fond qurur
Özbəkistanda maliyyə texnologiyaları sektorunun inkişafı ilə bağlı yeni addımlar atılır. Noyabrın 27-də “Özbəkistanda maliyyə texnologiyaları sahəsini daha da inkişaf etdirmək tədbirləri haqqında” prezident qərarı təsdiqlənib.
Sənədə əsasən, 2026–2030-cu illər üzrə fintex sahəsinin inkişaf hədəfləri müəyyənləşdirilib. Bu çərçivədə maliyyə texnologiyaları üzrə startaplara 1 milyard dollarlıq xarici investisiya cəlb olunması, həmçinin bazar iştirakçılarının sayının ən azı 200-ə çatdırılması nəzərdə tutulur.
Qərara əsasən, Mərkəzi Bank nəzdində kapitalı 50 milyon dollara bərabər olacaq vençur fondu yaradılacaq. Fondun əsas vəzifəsi startapların maliyyələşdirilməsi olacaq.
Bundan əlavə, maliyyə texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən startaplar üçün innovasiya mərkəzi təşkil ediləcək. 2026-cı ildən etibarən mərkəzin iştirakçılarına fintech sahəsi üzrə təhsil və sertifikasiya xərclərinin bir hissəsi dövlət tərəfindən qarşılanacaq. Bu dəstək xərclərin 50 faizinə qədər, lakin maksimum 20 min dollar həcmində veriləcək.
Mərkəzi Bank 2026-cı ildən başlayaraq hər il maliyyə texnologiyalarına həsr olunmuş beynəlxalq forumlar da keçirəcək.
Qeyd edək ki, sentyabr ayında Prezident Şavkat Mirziyoyev fintex ekosisteminin inkişafı ilə bağlı təqdimat zamanı startap akselerasiyasının gücləndirilməsi və yeni ideyaların dəstəklənməsi üçün innovasiya mərkəzinin yaradılması təklifini dəstəkləmişdi.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl turizm sahəsində fəaliyyət göstərən bəzi startapların xərclərinin 50 faizinin subsidiya vasitəsilə qarşılanacağı barədə məlumat verilmişdi.

28 November 2025 10:39
Uzbekistan is taking new steps to advance its financial technologies sector. On November 27, a presidential decree titled “On Measures to Further Develop the Financial Technologies Sector in Uzbekistan” was approved.
The document sets out key development targets for the fintech sector for the years 2026–2030. These targets include attracting $1 billion in foreign investment to fintech startups and increasing the number of market participants to at least 200.
According to the decree, a venture fund with an authorized capital equivalent to $50 million will be established under the Central Bank. The fund will focus on financing startup projects.
In addition, an innovation hub will be created for startups operating in the financial technologies sector. Starting from 2026, participants of the hub will receive partial reimbursement for their fintech-related training and certification expenses. This support will cover up to 50% of costs, but no more than $20,000.
Beginning in 2026, the Central Bank will also organize international forums dedicated to financial technologies each year.
It is worth noting that in September, President Shavkat Mirziyoyev endorsed the proposal to establish an innovation hub aimed at strengthening startup acceleration and supporting new ideas and investments in the fintech ecosystem.
Previously, it was reported that certain tourism startups would receive subsidies covering up to 50% of their expenses.