Özbəkistan “Nvidia” ilə süni intellekt sahəsində əməkdaşlığa başlayır
Özbəkistan ABŞ-ın Nvidia şirkəti ilə süni intellekt (Sİ) və rəqəmsal infrastrukturun inkişafına yönəlmiş bir neçə layihə həyata keçirəcək. Bu barədə ölkənin Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi məlumat yayıb.
Nazir Şerzod Şermatov ötən həftə Nvidia rəhbərliyi ilə görüşərək birgə layihələrin perspektivlərini müzakirə edib. Tərəflər ümumi gücü 1 meqavat olan iki hesablama klasterinin yaradılmasını planlaşdırır. Bu klasterlərdən biri təhsil və elmi tədqiqatlar, digəri isə rəqəmsal hökumət, səhiyyə, bank sektoru və sənaye Sİ layihələri üçün istifadə olunacaq.
İlkin razılaşmalara əsasən, yekun müqavilələrin 2026-cı ildə imzalanması gözlənilir. Müqavilələrin tarixi avadanlıqların mövcudluğundan və ABŞ hökuməti ilə ixrac nəzarətinə dair razılaşmalardan asılı olacaq.
Bundan əlavə, Nvidia texnologiyaları əsasında 3 milyon dollarlıq AI Center of Excellence adlı tədris kompleksi yaradılacaq. Mərkəzdə müəllimlər üçün süni intellekt təlimləri və ixtisasartırma kursları keçiriləcək.
Özbəkistan hökuməti həmçinin ölkənin aparıcı universitetlərində superkompüter Sİ infrastrukturu yaratmaq üçün Nvidia avadanlıqları alacaq. Bu istiqamətdə müqavilənin ilin sonuna qədər imzalanması planlaşdırılır.
Əməkdaşlığın daha bir istiqaməti təcrübə mübadiləsi olacaq — Nvidia, Özbəkistanla süni intellekt layihələrinin idarə edilməsi, iqtisadiyyatda tətbiqi və ekosistemlərin inkişafı üzrə ən yaxşı beynəlxalq təcrübələri bölüşəcək.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Özbəkistanda Apple Pay və Google Pay ödəniş sistemlərinin istifadəyə verilməsi planlaşdırılırdı.

Uzbekistan begins cooperation with Nvidia in the field of artificial intelligence
Uzbekistan will implement several projects aimed at developing artificial intelligence (AI) and digital infrastructure with the US company Nvidia, the country's Ministry of Digital Development reported.
Minister Sherzod Shermatov met with Nvidia management last week to discuss the prospects for joint projects. The parties plan to create two computing clusters with a total capacity of 1 megawatt. One of these clusters will be used for education and scientific research, and the other for digital government, healthcare, banking and industrial AI projects.
According to preliminary agreements, the final contracts are expected to be signed in 2026. The date of the contracts will depend on the availability of equipment and agreements with the US government on export control.
In addition, a $ 3 million educational complex called the AI ​​Center of Excellence will be created based on Nvidia technologies. The center will host artificial intelligence training and advanced training courses for teachers.
The government of Uzbekistan will also purchase Nvidia equipment to create supercomputer AI infrastructure at leading universities in the country. The agreement in this direction is planned to be signed by the end of the year.
Another area of ​​cooperation will be the exchange of experience — Nvidia will share with Uzbekistan the best international practices in managing artificial intelligence projects, their application in the economy and the development of ecosystems.
It should be noted that earlier it was planned to launch the Apple Pay and Google Pay payment systems in Uzbekistan.