Özbəkistan və Serbiya birgə vençur fond qurur
Özbəkistan və Serbiya iki ölkənin startap ekosistemini gücləndirmək məqsədilə birgə vençur fondu və İT müəssisəsi yaratmağı planlaşdırır. Bu barədə IT Park Uzbekistan-ın mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Tərəflər 1 milyon dollarlıq birgə vençur proqramının işə salınmasını nəzərdən keçirirlər. Bu fondun vəsaitləri Avropa bazarına çıxmaq istəyən özbək startaplarına və Mərkəzi Asiya bazarına maraq göstərən serb layihələrinə dəstək üçün yönəldiləcək.
Vençur fondunun məqsədi iki ölkə arasında innovasiya əməkdaşlığını gücləndirmək, gənc sahibkarlar üçün investisiya imkanlarını artırmaq və beynəlxalq texnoloji layihələrin inkişafını sürətləndirməkdir.
Bundan əlavə, IT Park Uzbekistan, Uzinfocom və Serbiya nümayəndə heyəti Serbiyada birgə İT müəssisəsinin yaradılması barədə razılığa gəlib. Yeni müəssisə texnoloji layihələrin, o cümlədən Palm ID sisteminin tətbiqini nəzərdə tutur.
29 oktyabrda Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuçiç və Özbəkistanın rəqəmsal texnologiyalar naziri Şerzod Şermatov IT Park Uzbekistan-ı ziyarət ediblər. Qonaqlara UniconSoft, Didox (Venkon) və Kpi.com kimi rezident şirkətlərin texnoloji həlləri, eləcə də “Uzbəkkosmos” agentliyinin uzaqdan monitorinq üzrə layihələri təqdim olunub.
Müzakirələrdə həmçinin İT-autsorsinq, KPO xidmətləri, birgə təhsil və akselerasiya proqramlarının inkişafı, beynəlxalq akseleratorlar və vençur fondları ilə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Özbəkistan Palm ID sisteminin Serbiyada tətbiqi üçün server infrastrukturu yaratmağa və mühəndisləri işə cəlb etməyə hazır olduğunu bildirib. Serbiya tərəfi isə texnologiyaların yerli bazarda tətbiqinə və Avropa İttifaqı bazarına çıxarılmasına dəstək verəcəyini bəyan edib.
Həmin gün – 29 oktyabrda – Prezident Şavkat Mirziyoyev və Prezident Aleksandr Vuçiç əmək miqrasiyası, turizm, tibb xidmətləri, süni intellekt və investisiyaların qorunması sahələrində əməkdaşlıq üzrə bir sıra sazişlər imzalayıblar.
Xatırladaq ki, Özbəkistan bundan öncə süni intellekt layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün əlavə 100 milyon dollar ayıracağını açıqlamışdı.

02 November 2025 14:35
Uzbekistan and Serbia plan to create a joint venture fund and IT enterprise to strengthen the startup ecosystem of the two countries. This was reported by the press service of IT Park Uzbekistan.
The parties are considering launching a joint venture program worth $ 1 million. The funds of this fund will be directed to support Uzbek startups seeking to enter the European market and Serbian projects interested in the Central Asian market.
The purpose of the venture fund is to strengthen innovation cooperation between the two countries, increase investment opportunities for young entrepreneurs and accelerate the development of international technology projects.
In addition, IT Park Uzbekistan, Uzinfocom and the Serbian delegation agreed to establish a joint IT enterprise in Serbia. The new enterprise envisages the implementation of technological projects, including the Palm ID system.
On October 29, Serbian President Aleksandar Vučić and Uzbekistan's Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov visited IT Park Uzbekistan. The guests were presented with technological solutions from resident companies such as UniconSoft, Didox (Venkon) and Kpi.com, as well as remote monitoring projects of the Uzbekcosmos agency.
The discussions also discussed the prospects for IT outsourcing, KPO services, the development of joint education and acceleration programs, and cooperation with international accelerators and venture funds.
Uzbekistan expressed its readiness to create a server infrastructure and recruit engineers for the implementation of the Palm ID system in Serbia. The Serbian side, in turn, announced its support for the implementation of technologies in the local market and their introduction to the European Union market.
On the same day – October 29 – President Shavkat Mirziyoyev and President Aleksandar Vučić signed a number of agreements on cooperation in the fields of labor migration, tourism, medical services, artificial intelligence and investment protection.
Recall that Uzbekistan had previously announced that it would allocate an additional $ 100 million to finance artificial intelligence projects.