Özbəkistanda elektrik və hibrid avtomobillərin idxalı benzinlə işləyən avtomobilləri üstələdi
Özbəkistanda elektrik və hibrid avtomobillərin idxalı ilk dəfə daxili yanma mühərriki ilə işləyən avtomobilləri üstələyib
2024-cü ildə Özbəkistanda elektrik və hibrid avtomobillərin idxalı ilk dəfə olaraq benzinlə işləyən avtomobilləri üstələyib. İdxal edilən elektrik avtomobillərinin orta qiyməti isə təxminən üç dəfə azalıb.
Özbəkistanın Gömrük Komitəsi tərəfindən təqdim olunan məlumatlara görə, ötən il ölkəyə ümumilikdə 80,235 sərnişin avtomobili idxal edilib. Bu avtomobillərin ümumi dəyəri 1,9 milyard dollar təşkil edib. 2023-cü illə müqayisədə idxal həcmi 7% (5,710 ədəd), dəyəri isə 33.1% (632,6 milyon dollar) azalıb.
Bu avtomobillərin 32,928-i benzinlə işləyən avtomobillər olub. Benzin avtomobillərinin idxalı 36.3% azalaraq 51,699 ədəddən 32,928-ə enib, dəyəri isə 40% azalaraq 1,18 milyard dollardan 707,2 milyon dollara düşüb. Benzin avtomobillərinin ümumi idxaldakı payı 64.4%-dən 44.2%-ə qədər azalıb.
Eyni zamanda, ekoloji təmiz avtomobillərin idxalı artıb. Xüsusilə, benzin və elektrik mühərrikli hibrid avtomobillərin idxalı 42% artaraq 12,300 ədəddən 17,480-ə çatıb. Bu, 17% artımla 339,3 milyon dollar dəyərində olmuşdur. Hibrid avtomobillərin ümumi idxalda payı 15.3%-dən 23.4%-ə qədər yüksəlib.
Elektrik avtomobillərinin idxalı isə 1.5 dəfə artaraq 16,084-dən 24,095 ədədə çatıb. Lakin ümumi dəyəri 48.2% azalaraq 224,8 milyon dollar olub. Elektrik avtomobillərinin idxaldakı payı isə 20%-dən 32.3%-ə yüksəlib.
Elektrik avtomobillərinin orta idxal qiyməti təxminən üç dəfə azalaraq 26,972 dollardan 9,330 dollara düşüb (ƏDV və gömrük rüsumları öncəsi). Hibrid avtomobillərin qiyməti isə 23,570 dollardan 19,410 dollara (-17.6%), benzin avtomobillərinin qiyməti isə 22,858 dollardan 21,476 dollara (-6%) azalıb.
Nəticədə, hibrid və elektrik avtomobillərinin ümumi idxaldakı payı 55.8%-ə çataraq benzin avtomobillərini (44.2%) üstələyib. Ümumi olaraq, hibrid və elektrik avtomobillərinin sayı 33,564, benzinlə işləyən avtomobillərin sayı isə 32,928 olub.
Özbəkistanda elektrik avtomobillərinin idxalı aksiz vergilərindən, gömrük rüsumlarından və nəqliyyat vasitələri üzrə vergilərdən azaddır. Bundan əlavə, elektrik və ya hibrid avtomobillərlə fəaliyyət göstərən taksi sürücüləri 2030-cu ilə qədər lisenziya haqqından azad ediliblər. 2023-cü ilin əvvəlindən etibarən sahibkarlar üçün elektrik avtomobilləri üçün doldurma stansiyaları quraşdırmaqla bağlı güzəştlər də tətbiq edilir.
Bununla yanaşı, elektrik və hibrid avtomobillərin qeydiyyat haqqı 1,5 baza hesab vahidi (təxminən 43 dollar) olduğu halda, benzin avtomobilləri üçün bu məbləğ 6,84 baza hesab vahidi (təxminən 198 dollar) təşkil edir ki, bu da elektrik avtomobillərinin qeydiyyatını daha ucuz edir.
Yanacaqdoldurma məntəqələrində yaranan çətinliklər və bahalı yanacaq da sürücüləri elektrik avtomobillərinə keçməyə təşviq edib.

Imports of electric and hybrid cars in Uzbekistan surpass gasoline-powered cars
Imports of electric and hybrid cars in Uzbekistan overtake internal combustion engine cars for the first time
In 2024, imports of electric and hybrid cars in Uzbekistan for the first time exceeded gasoline cars. The average price of imported electric cars decreased by almost three times.
According to data provided by the Customs Committee of Uzbekistan, a total of 80,235 passenger cars were imported into the country last year. The total value of these cars amounted to $ 1.9 billion. Compared to 2023, the volume of imports decreased by 7% (5,710 units), and the value by 33.1% (632.6 million dollars).
Of these cars, 32,928 were gasoline cars. Imports of gasoline cars decreased by 36.3%, from 51,699 to 32,928 units, and their value decreased by 40%, from $1.18 billion to $707.2 million. The share of gasoline cars in total imports decreased from 64.4% to 44.2%.
At the same time, imports of environmentally friendly cars increased. In particular, imports of gasoline-electric hybrid cars increased by 42%, from 12,300 to 17,480 units. This was an increase of 17%, worth $339.3 million. The share of hybrid cars in total imports increased from 15.3% to 23.4%.
Imports of electric cars increased by 1.5 times, from 16,084 to 24,095 units. However, their total value decreased by 48.2% to $224.8 million. The share of electric cars in imports increased from 20% to 32.3%.
The average import price of electric cars decreased almost threefold, from $26,972 to $9,330 (before VAT and customs duties). The price of hybrid cars decreased from $23,570 to $19,410 (-17.6%), and the price of gasoline cars decreased from $22,858 to $21,476 (-6%).
As a result, the share of hybrid and electric cars in total imports reached 55.8%, surpassing gasoline cars (44.2%). In total, the number of hybrid and electric cars was 33,564, and the number of gasoline cars was 32,928.
Imports of electric cars in Uzbekistan are exempt from excise duties, customs duties, and vehicle taxes. In addition, taxi drivers operating with electric or hybrid cars are exempt from license fees until 2030. From the beginning of 2023, incentives are also applied to entrepreneurs for installing charging stations for electric cars.
In addition, while the registration fee for electric and hybrid cars is 1.5 basic units of account (about $43), for gasoline cars this amount is 6.84 basic units of account (about $198), which makes registering electric cars cheaper.
Difficulties at gas stations and expensive fuel have also encouraged drivers to switch to electric cars.