Özbəkistanda kibercinayətkarlıqla 158,8 milyon dollar oğurlanıb
Özbəkistanda 2024-cü ildə qeydə alınan cinayətlərin 44,4%-i informasiya texnologiyalarından istifadə edilərək törədilib. DİN-in Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin nümayəndəsi Məqsudjon Mirabdullayev bildirib ki, 2021–2024-cü illərdə vətəndaşlardan ümumilikdə təxminən 158,8 milyon dollar edir, təkcə 2024-cü ildə zərər təxminən 50,4 milyon dollar.
Kibercinayətlərin 98%-i bank kartları ilə bağlıdır. Ən çox yayılan üsullar: zərərli linklər və proqramlar (60%), saxta zənglər və SMS-kodların ələ keçirilməsi (16%), onlayn-kredit fırıldaqçılıqları (4%), e-ticarət saytlarında dələduzluqlar (11%) və saxta investisiya platformaları (9%).
Mirabdullayev dipfeyklərdən geniş istifadə olunduğunu, saxta videolar vasitəsilə onlayn-kreditlərin vəsaitə çıxarılmasında 31% hallarda aldanmalar baş verdiyini vurğulayıb.
Kiberfırıldaqçılıq aşkarlananda vətəndaşlar 102 və ya 1102 qısa nömrələrinə zəng edə bilər; operativ qruplar və Mərkəzi Bank ilə birlikdə kartlar dondurularaq vəsaitlərin itirilməsinin qarşısı alınmağa çalışılır. DİN bundan sonra hər il ən çox kibercinayət baş verən bank və ödəniş təşkilatlarının siyahısını yayımlayacağını açıqlayıb.

$158.8 million stolen in Uzbekistan through cybercrime
In Uzbekistan, 44.4% of crimes recorded in 2024 were committed using information technologies. Magsudjon Mirabdullayev, a representative of the Cybersecurity Center of the Ministry of Internal Affairs, said that in 2021-2024, a total of about $158.8 million was stolen from citizens; in 2024 alone, the damage was about $50.4 million.
98% of cybercrimes are related to bank cards. The most common methods are: malicious links and programs (60%), fake calls and interception of SMS codes (16%), online credit fraud (4%), fraud on e-commerce sites (11%) and fake investment platforms (9%).
Mirabdullayev emphasized that deepfakes are widely used, and in 31% of cases, fraud occurs in the withdrawal of online loans through fake videos.
When cyber fraud is detected, citizens can call the short numbers 102 or 1102; together with operational teams and the Central Bank, cards are frozen and attempts are made to prevent the loss of funds. The Ministry of Internal Affairs announced that it will publish a list of banks and payment institutions with the highest number of cyber crimes every year.