Özbəkistanda "Big Tech"lərdən daxil olan vergilər 44% artaraq 10,3 milyon dolları ötüb
2025-ci ilin əvvəlindən etibarən xarici internet şirkətləri Özbəkistan büdcəsinə təxminən 11,3 milyon dollar həcmində vergi ödəyiblər. Bu barədə məlumatı Vergi Komitəsi açıqlayıb.
Xarici şirkətlərin yerli istifadəçilərə göstərdiyi elektron xidmətlərin həcmi 44% artaraq təxminən 94,5 milyon dollar-a çatıb. Həmçinin, vergi daxilolmalarının təxminən 93%-i ilk 10 şirkət tərəfindən təmin olunub.
Böyük texnologiya şirkətləri arasında vergi ödəyicilərinin siyahısı:
• Meta – ~3,2 milyon dollar
• Apple – ~3,2 milyon dollar
• Google – ~2,83 milyon dollar
• OpenAI – 431 min dollar vergi ödəyib, 3,62 milyon dollar gəlir əldə edib
• Booking.com – 264 min dollar vergi, 2,21 milyon dollar gəlir
• TikTok – 240 min dollar vergi, 2,04 milyon dollar gəlir
• Netflix – 121 min dollar vergi
• ACCA – 104 min dollar vergi
• Zoom – 101 min dollar vergi
• Amazon – 98 min dollar vergi, ilk dəfə top-10-a daxil olub
Qeyd edək ki, 2020-ci ildən etibarən Özbəkistanda xarici şirkətlər elektron xidmət və məhsulların satışı zamanı fiziki şəxslərə təqdim olunan xidmətlər üzrə vergi ödəyicisi hesab olunur. Bunun üçün ƏDV ofisi yaradılıb və şirkətlər Özbəkistanda qeydiyyatdan keçərək vergi ödəyə bilirlər. Hal-hazırda 73 şirkət qeydiyyatda olub, onlardan 16-sı 2025-ci ildə top siyahıya daxil edilib.
2024-cü ildə xarici böyük texnologiya şirkətləri Özbəkistana təxminən 9 milyon dollar həcmində vergi ödəyib. Ötən il göstərilən xidmətlərin həcmi isə 1,5 dəfə artaraq 90 milyon dollar-a yaxınlaşıb. Siyahıya həmçinin Özbəkistanda məhdudlaşdırılmış TikTok da daxil edilib.

Taxes from Big Tech in Uzbekistan increase by 44%, exceeding $10.3 million
Since the beginning of 2025, foreign Internet companies have paid about $11.3 million in taxes to the Uzbek budget. This information was announced by the Tax Committee.
The volume of electronic services provided by foreign companies to local users increased by 44% to about $94.5 million. Also, about 93% of tax revenues were provided by the top 10 companies.
List of taxpayers among large technology companies:
• Meta – ~$3.2 million
• Apple – ~$3.2 million
• Google – ~$2.83 million
• OpenAI – paid $431,000 in taxes, earned $3.62 million in revenue
• Booking.com – $264,000 in taxes, earned $2.21 million
• TikTok – $240,000 in taxes, earned $2.04 million
• Netflix – $121,000 in taxes
• ACCA – $104,000 in taxes
• Zoom – $101,000 in taxes
• Amazon – $98,000 in taxes, entered the top 10 for the first time
Note that since 2020, foreign companies in Uzbekistan are considered taxpayers for services provided to individuals when selling electronic services and products. For this, a VAT office has been established and companies can register in Uzbekistan and pay taxes. Currently, 73 companies are registered, 16 of which are included in the top list in 2025.
In 2024, large foreign technology companies paid taxes to Uzbekistan in the amount of about $ 9 million. Last year, the volume of services provided increased by 1.5 times, approaching $ 90 million. The list also includes TikTok, which is restricted in Uzbekistan.