Özbəkistanda süni intellektdən sui-istifadəyə görə cərimələr tətbiq olunacaq
Özbəkistan süni intellektdən (Sİ) istifadəyə dair yeni hüquqi çərçivə yaradır. Ölkədə Sİ-dən qanunsuz istifadə edənlər üçün inzibati cərimə və həbs cəzası nəzərdə tutulur.
Özbəkistan Oliy Məclisinin Senatı süni intellektin tətbiqinə dair yeni qanun layihəsini təsdiqləyib. Sənəd ilk dəfə olaraq Sİ-dən sui-istifadəyə görə məsuliyyəti müəyyənləşdirir. Qaydalara əsasən, süni intellektin tətbiq qaydalarını pozan vətəndaşlar və şirkətlər 15 sutkayadək inzibati həbs və 50–100 baza hesab vahidi (bir neçə yüz dollar ekvivalentində) məbləğində cərimə ilə üzləşə biləcəklər. Həmçinin pozuntu zamanı istifadə olunan avadanlıq müsadirə ediləcək.
Qanun “İnformasiya texnologiyaları haqqında” sənədə dəyişikliklər şəklində qəbul olunub və ilk dəfə olaraq “süni intellekt” anlayışının rəsmi tərifini, onun tətbiq sahələrini və şəxsi məlumatların qorunması mexanizmlərini müəyyən edir.
Yeni qanuna əsasən, insan hüquqlarına təsir edən qərarlar yalnız süni intellektin deyil, insan iştirakı ilə qəbul edilməlidir. Dövlət qurumları, banklar və şirkətlər qərarların məsuliyyətini süni intellektə yönəldə bilməzlər.
Həmçinin, neyron şəbəkələr vasitəsilə yaradılan bütün şəkillər, videolar, mətnlər və musiqilər “AI ilə yaradılıb” kimi işarələnməlidir. Məqsəd saxta xəbərlər və “deepfake” materialların qarşısını almaqdır.
Qanun layihəsində vurğulanır: “Texnologiyalar insanın hüquqlarını, həyatını, sağlamlığını və ləyaqətini pozmamalıdır.”
Sənəd prezident tərəfindən imzalandıqdan sonra qüvvəyə minəcək. Hökumətə süni intellektin etik standartlarını və dövlət, eləcə də kommersiya sektorunda tətbiq qaydalarını hazırlamaq tapşırılıb. Bu addım Özbəkistanı Mərkəzi Asiyada süni intellektin hüquqi tənzimlənməsi sahəsində öncül ölkələrdən birinə çevirəcək.

Uzbekistan to impose fines for misuse of artificial intelligence
Uzbekistan is creating a new legal framework for the use of artificial intelligence (AI). Administrative fines and imprisonment are provided for those who illegally use AI in the country.
The Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan has approved a new draft law on the application of artificial intelligence. The document defines liability for the misuse of AI for the first time. According to the rules, citizens and companies that violate the rules for the application of artificial intelligence may face administrative arrest for up to 15 days and a fine of 50–100 base units of account (the equivalent of several hundred dollars). The equipment used in the violation will also be confiscated.
The law was adopted as amendments to the document “On Information Technologies” and for the first time defines the official definition of the concept of “artificial intelligence”, its areas of application and mechanisms for protecting personal data.
According to the new law, decisions affecting human rights must be made with the participation of humans, not just artificial intelligence. State institutions, banks and companies cannot shift responsibility for decisions to artificial intelligence.
Also, all images, videos, texts and music created by neural networks must be marked as “created by AI”. The aim is to prevent fake news and “deepfake” materials.
The draft law emphasizes: “Technologies should not violate human rights, life, health and dignity.”
The document will come into force after being signed by the president. The government is instructed to develop ethical standards for artificial intelligence and rules for its application in the state and commercial sectors. This step will make Uzbekistan one of the leading countries in Central Asia in the field of legal regulation of artificial intelligence.