Özbəkistanın süni intellekt strategiyası: milli model və kadr hazırlığı
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ölkənin rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirmək məqsədilə yeni süni intellekt (Sİ) strategiyasını elan etdi. Bu strategiya çərçivəsində Özbəkistan 2030-cu ilə qədər süni intellekt sahəsində beynəlxalq səviyyədə aparıcı ölkələrdən birinə çevrilməyi qarşısına məqsəd qoyub.
Milli Süni İntellekt Modeli
Yeni strategiyanın əsas istiqamətlərindən biri ölkənin mədəniyyətini və milli dəyərlərini əks etdirən milli süni intellekt modelinin yaradılmasıdır. Bu model gənclərin yaradıcı düşüncə və texnoloji inkişaf sahələrində fəal iştirakını təşviq etməyi də hədəfləyir. Prezident Mirziyoyev vurğulayıb ki, bu təşəbbüs ölkənin zəngin tarixini müasir rəqəmsal innovasiyalarla birləşdirmək məqsədi daşıyır.
Kadr Hazırlığı və Təhsil İnfrastrukturunun Gücləndirilməsi
Özbəkistanda "Bir Milyon Süni İntellekt Lideri" adlı təhsil proqramı işə salınıb. Bu proqram çərçivəsində 2025-ci ildə ən azı 100 000 gəncin süni intellekt texnologiyaları üzrə təlim alması planlaşdırılır. Layihə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə əməkdaşlıq əsasında həyata keçirilir.
Bundan əlavə, ölkədə 19 500-dən çox kompüter elmləri müəllimi fəaliyyət göstərir və məktəblərdə süni intellekt mövzusunda yeni tədris proqramları hazırlanır. Bu proqramlar Massachusetts Texnologiya İnstitutunun (MIT) süni intellekt kurslarından ilhamlanaraq hazırlanıb və müəllimlərə iki il müddətində təkmilləşdirmə kursları təklif olunur.
İnfrastruktur İnvestisiyaları və Tədqiqat Mərkəzləri
Strategiya çərçivəsində süni intellekt sahəsində tədqiqat və inkişafı dəstəkləmək məqsədilə 10 elmi laboratoriyanın yaradılması, yüksək performanslı hesablama serverlərinin quraşdırılması planlaşdırılır. Həmçinin, 2025-ci ilin sentyabrına qədər “böyük məlumat” (big data) bazasının formalaşdırılması, 2026-cı ilin mayına qədər isə məlumat emalı infrastrukturunun tətbiqi nəzərdə tutulur.
Dövlət Xidmətlərində Süni İntellektin Tətbiqi
Özbəkistan rəqəmsal dövlət xidmətlərinin inkişafında süni intellekt texnologiyalarından istifadəni genişləndirməyi planlaşdırır. Belə ki, artıq PalmPay metro ödəniş sistemi, MyID və FaceID kimi rəqəmsal identifikasiya vasitələri, E-hökumət portalı və vergi orqanlarında süni intellekt əsaslı köməkçilər tətbiq olunub.
Beynəlxalq Əməkdaşlıq və Regional Liderlik
Özbəkistan Mərkəzi Asiyada süni intellekt hazırlığı indeksində birinci yerdədir və bu sahədə regional lider olmaq məqsədilə beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirməyi planlaşdırır.
Özbəkistanın 2030-cu ilə qədər süni intellekt sahəsində sürətli inkişafı hədəfləyən bu strategiyası ölkənin rəqəmsal transformasiyasını daha da irəli aparacaq, beynəlxalq rəqabət qabiliyyətini artıracaqdır. Milli mədəniyyətin qorunması və gənclərin texnologiya sahəsində fəal iştirakı bu planın əsas prioritetlərindəndir.

President Shavkat Mirziyoyev announced a new artificial intelligence (AI) strategy aimed at accelerating the country’s digital transformation. Under this strategy, Uzbekistan aims to become one of the leading countries globally in the field of artificial intelligence by 2030.
National Artificial Intelligence Model
One of the main directions of the new strategy is the creation of a national AI model that reflects the country’s culture and core values. This model also seeks to encourage young people to actively engage in creative thinking and technological development. President Mirziyoyev emphasized that this initiative aims to merge Uzbekistan’s rich historical heritage with modern digital innovations.
Workforce Development and Strengthening Educational Infrastructure
Uzbekistan has launched an educational program called “One Million AI Leaders.” Within this program, it is planned that at least 100,000 young people will receive training in AI technologies by 2025. The project is being implemented in collaboration with the United Arab Emirates.
In addition, over 19,500 computer science teachers are active in the country, and new curricula on artificial intelligence are being developed for schools. These curricula are inspired by the AI programs at the Massachusetts Institute of Technology (MIT), and teachers are offered two-year professional development courses.
Infrastructure Investment and Research Centers
As part of the strategy, the establishment of 10 scientific laboratories focused on AI research and development is planned, along with the installation of high-performance computing servers. Additionally, by September 2025, a “big data” repository will be formed, with data processing infrastructure expected to be implemented by May 2026.
Application of AI in Public Services
Uzbekistan plans to expand the use of artificial intelligence technologies in the digitalization of public services. Already, projects such as the PalmPay metro payment system, MyID and FaceID digital identification tools, the e-Government portal, and AI assistants in tax authorities have been introduced.
International Cooperation and Regional Leadership
Uzbekistan ranks first in the Central Asian AI readiness index and aims to strengthen international cooperation to become a regional leader in this field.
Uzbekistan’s strategy to rapidly develop artificial intelligence by 2030 will further advance the country’s digital transformation and enhance its international competitiveness. Preserving national culture and encouraging active participation of youth in technology are among the key priorities of this plan.