17 Oktyabr 2025 10:49
Özbəkistanın ən uğurlu texnoloji startaplarından biri olan Uzum, beynəlxalq kapitallaşma bazarına çıxmaq üçün hazırlıqlara başlayıb. Şirkətin həmtəsisçisi Nikolay Seleznyov “Reuters” agentliyinə açıqlamasında bildirib ki, Uzum London Fond Birjasında (LSE) ilkin səhmlərin yerləşdirilməsi (IPO) imkanlarını nəzərdən keçirir.
Onun sözlərinə görə, həmçinin Nasdaq (ABŞ), Əbu-Dabi və Honkonq birjaları da potensial alternativlər sırasındadır. IPO-nun 2027-ci ildə reallaşması gözlənilir.
Seleznyov qeyd edib ki, hədəf qiymətləndirmə barədə danışmaq hələ tezdir, lakin Uzum London birjasında listinqə çıxarsa, şirkət FTSE 100 indeksinə daxil olmağı məqsəd qoyacaq. FTSE 100, LSE-də ticarət olunan ən iri 100 şirkətin bazar dəyərini izləyən əsas göstəricidir.
Uzum 2022-ci ildə “KupiKupon” platformasının həmtəsisçisi Cəsur Cumaev və tərəfdaşları tərəfindən yaradılıb. Startap hazırda rəqəmsal ekosistem kimi fəaliyyət göstərir və bir neçə əsas xidməti birləşdirir:
• Uzum Market – onlayn ticarət platforması,
• Uzum Tezkor – ekspress çatdırılma xidməti,
• KapitalBank və Uzum Bank,
• Uzum Nasiya – hissə-hissə ödəniş sistemi,
• Uzum Business – KOB-lar üçün alət və xidmətlər,
• Uzum Avto – avtomobil alqı-satqısı platforması.
Startapın məlumatına əsasən, Uzum-un xidmətlərindən ayda 17 milyon istifadəçi yararlanır. 2025-ci ilin avqustunda şirkət 65,5 milyon dollar investisiya cəlb edib. Raunda Tencent (Çin) və VR Capital (London və Nyu-York mərkəzli fond) rəhbərlik edib.

17 October 2025 10:49
Uzum, one of the most successful technology startups in Uzbekistan, has begun preparations for entering the international capitalization market. The company's co-founder Nikolay Seleznyov told Reuters that Uzum is considering the possibility of an initial public offering (IPO) on the London Stock Exchange (LSE).
According to him, Nasdaq (US), Abu Dhabi and Hong Kong exchanges are also among the potential alternatives. The IPO is expected to take place in 2027.
Seleznyov noted that it is too early to talk about a target valuation, but if Uzum is listed on the London Stock Exchange, the company will aim to enter the FTSE 100 index. The FTSE 100 is a key indicator that tracks the market value of the 100 largest companies traded on the LSE.
Uzum was founded in 2022 by Jasur Cumaev, co-founder of the KupiKupon platform, and his partners. The startup currently operates as a digital ecosystem and combines several main services:
Uzum Market - an online trading platform,
Uzum Tezkor - an express delivery service,
KapitalBank and Uzum Bank,
Uzum Nasiya - an installment payment system,
Uzum Business - tools and services for SMEs,
Uzum Avto - a car buying and selling platform.
According to the startup, 17 million users use Uzum's services per month. In August 2025, the company attracted $65.5 million in investment. The round was led by Tencent (China) and VR Capital (a fund based in London and New York).