Ozon Rusiyada səhm ticarətinə qayıdır: Moskva Birjası tarixi açıqladı
Moskva Birjası Ozon şirkətinin səhmlərinin ticarətə çıxarılması üçün 11 noyabr 2025-ci ili ilkin tarix kimi müəyyən edib. Şirkətin açıqlamasına görə, səhmlər 1 noyabr 2025-dən birinci səviyyəli siyahıya (листинг) daxil ediləcək.
Ticarət 9:50-da (Moskva vaxtı) açılış hərracı ilə başlayacaq və yalnız əsas sessiyada T+ rejimində aparılacaq. İlkin ticarət parametrlərinə əsasən, lot — 1 səhm, qiymət addımı — 0,5 rubl, hesablanmış qiymət isə — 4135 rubl təşkil edəcək.
Xatırladaq ki, Moskva Birjası 25 sentyabr 2025-ci ildə Ozon-un depozitar qəbzləri ilə ticarəti dayandırmışdı. Bu addım şirkətin rəsmi olaraq Rusiyaya köçürülməsi prosesi ilə bağlı idi.
Ozon 2025-ci ilin iyulunda Kipr hakimiyyətindən köçürülmə üçün razılıq almış, sentyabrda isə Kalininqrad vilayətinin Oktyabr adasında “Müəssisəvi Kommersiya Publik Açıq Aksioner Cəmiyyəti Ozon (MKPAO Ozon)” kimi qeydiyyat üçün sənədlər təqdim etmişdi. Oktyabr ayında şirkət depozitar qəbzlərin bir hissəsinin avtomatik səhmlərə çevrilməsinin tamamlandığını elan edib.

Ozone returns to stock trading in Russia: Moscow Stock Exchange announces date
The Moscow Exchange has set November 11, 2025 as the initial date for the listing of Ozon shares. According to the company, the shares will be included in the first-level list (listing) from November 1, 2025.
Trading will begin at 9:50 (Moscow time) with an opening auction and will be conducted only in the main session in T+ mode. According to the initial trading parameters, the lot will be 1 share, the price step will be 0.5 rubles, and the calculated price will be 4,135 rubles.
Recall that the Moscow Exchange suspended trading in Ozon depositary receipts on September 25, 2025. This step was associated with the process of officially transferring the company to Russia.
Ozon received approval for the relocation from the Cypriot authorities in July 2025, and in September submitted documents for registration as “Enterprise Commercial Public Open Joint-Stock Company Ozon (MKPAO Ozon)” on Oktyabr Island in the Kaliningrad region. In October, the company announced the completion of the automatic conversion of a portion of its depositary receipts into shares.