Papara Pakistan mərkəzli SadaPay-i alıb
Papara qlobal genişlənmə strategiyasına uyğun olaraq mühim bir addım atıb və Pakistan mərkəzli fintek şirkəti SadaPay-ın səhmlərinin 100 faizini satın aldığını açıqlayıb. Bu strateji satınalma ilə Papara Avropadan sonra Yaxın Şərq və Cənubi Asiya bazarlarına daxil oldu.
SadaPay 2019-cu ildə Pakistanda Brandon Timinsky tərəfindən təsis edilib. Qısa müddətdə böyük uğur qazanan SadaPay rekord müddətdə 1 milyon istifadəçi və illik 1,5 milyard dollarlıq ödəniş həcminə çatıb. Bu uğur SadaPay-ı dünyada ən sürətlə inkişaf edən elektron pul institutları sırasına daxil edib. SadaPay Mastercard ilə əməkdaşlıq edərək, Yaxın Şərq və Asiya (MEA) regionunda ilk saysız debet kartını istifadəyə verib. Bu yenilikçi addım SadaPay-ı Pakistanda maliyyə transformasiyasının qabaqcıllarından biri kimi mövqeləndirib. Yarandığı gündən SadaPay Recharge Capital və Kingsway Capital-ın başçılıq etdiyi iki investisiya raundunda cəmi 20 milyon ABŞ dolları məbləğində investisiya aldı.
Bu satınalma Papara-nın qlobal genişlənmə strategiyası çərçivəsində mühüm addım hesab olunur.
Papara tərəfindən edilən şərhdə, Son illərdə ölkənin ən əhəmiyyətli Fintech sərmayəsinə çevrilən bu satınalma ilə, SadaPay-in yenilikçi və cəsarətli nailiyyətlərini güclü Papara texnologiyaları, istifadəçi mərkəzli yanaşma və iş bilikləri ilə gücləndirərək SadaPay-i bölgənin ən əhəmiyyətli Fintech oyunçusu halına gətirməyə çalışırıq. Güclü texnologiyamızı, nou-hau və istifadəçi mərkəzli mədəniyyətimizi 1 milyard əhalisi olan coğrafiyaya köçürməkdən qürur duyuruq" deyilib.
Papara-nın SadaPay-i alması Türkiyənin fintech sektorunda gücünü və qlobal arenada artan təsirini bir daha göstərir. SadaPay-ın qısa müddətdə uğurları və innovativ xidmətləri Papara-nın MEA regionunda böyümə hədəfləri üçün böyük potensiala malikdir. Bu satınalma Papara-nın beynəlxalq bazarda rəqabət qabiliyyətinin artırılması və istifadəçilərinə təklif etdiyi xidmətlərin çeşidinin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilə bilər. Fintech sahəsində bu cür strateji addımlar sektorun dinamik strukturunu və innovasiyasını ortaya qoyur.
Martın əvvəlində Papara Super App olmaq məqsədinə doğru mühüm təşəbbüsə imza atdığını və T-Bank-ın bütün səhmlərini almaq üçün razılığa gəldiyini açıqlamışdı.

Papara has acquired Pakistan-based SadaPay
Papara has taken a major step in line with its global expansion strategy and announced that it has acquired 100 percent of the shares of Pakistan-based fintech company SadaPay. With this strategic acquisition, Papara entered the Middle East and South Asian markets after Europe.
SadaPay was founded in 2019 by Brandon Timinsky in Pakistan. SadaPay, which became a great success in a short time, reached 1 million users and an annual payment volume of 1.5 billion dollars in a record time. This success has made SadaPay one of the fastest growing electronic money institutions in the world. SadaPay has partnered with Mastercard to launch the first unlimited debit card in the Middle East and Asia (MEA) region. This innovative move has positioned SadaPay as one of the pioneers of financial transformation in Pakistan. Since its inception, SadaPay has received a total investment of USD 20 million in two investment rounds led by Recharge Capital and Kingsway Capital.
The acquisition is considered an important step in Papara's global expansion strategy.
In a statement made by Papara, with this acquisition, which has become the country's most significant Fintech investment in recent years, we strive to make SadaPay the most important Fintech player in the region by strengthening SadaPay's innovative and bold achievements with powerful Papara technologies, user-centric approach and business knowledge. We are proud to bring our strong technology, know-how and user-centric culture to a geography of 1 billion people.
Papara's acquisition of SadaPay further demonstrates Turkey's strength in the fintech sector and its growing influence in the global arena. SadaPay's short-term success and innovative services have great potential for Papara's growth targets in the MEA region. This purchase can be considered as an important step towards increasing the competitiveness of Papara in the international market and expanding the range of services offered to its users. Such strategic moves in the field of fintech reveal the dynamic structure and innovation of the sector.
In early March, Papara announced that it had signed an important initiative towards its goal of becoming a Super App and had agreed to acquire all the shares of T-Bank.