“PAŞA Holding”in təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən "INMerge" İnvestisiya Forumu qlobal özəl kapital liderlərini bir araya gətirib
29 Sentyabr 2025 08:56
793 baxış
“PAŞA Holding” və Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (SOFAZ) tərəfindən birgə təşkil olunan ilk “INMerge İnvestisiya Forum”u 28 sentyabr tarixində Bakıda uğurla keçirilib və bununla da, Mərkəzi Avrasiya ilə Yaxın Şərqdə sərhədlərarası investisiya dialoqu üçün yeni platforma yaranıb.
Forumda 18 ölkədən 90-dan çox təşkilatı təmsil edən 160-dan artıq iştirakçı ümumilikdə 4 trilyon ABŞ dolları dəyərində idarə olunan aktivlərlə (AUM) bir araya gəlib. İştirakçılar arasında aparıcı məhdud tərəfdaşlar, ümumi tərəfdaşlar, eləcə də, "CCA", "CEE", "GCC" və "SEA" regionlarından olan siyasətçilər yer alıb.
Yüksək təsirli və diqqətlə seçilmiş proqrama uyğun keçirilən forumun məqsədi regionun qlobal özəl kapital bazarındakı rolunu gücləndirmək və Azərbaycanın etibarlı qapı kimi rolunu möhkəmləndirməkdir.
Gündəliyin əsas mövzuları:
•    Qlobal investisiya meyillərində Mərkəzi Avrasiyanın rolu;
•    Məhdud tərəfdaşlara dair mandatının transformasiyası – ənənəvi aktivlərdən alternativlərə keçid;
•    Yüksək nəticə göstərən fondun qurulmasından öyrənilən dərslər.
Forumun tərəfdaşları sırasında Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi (AIH), İslam İnkişaf Bankı (IDB), "PASHA Investments" və "Tenity" yer alıb.
Forum Bakının aparıcı investisiya tədbirləri məkanı kimi mövqelənməsi üçün zəmin yaradıb. Bu baxımdan, forumun gələcəkdə daha geniş miqyasda inkişaf etdirilməsi planlaşdırılır.

Organized by PAŞA Holding, the INMerge Investment Forum held in Baku brought together global private equity leaders
29 September 2025 08:56
526 views
The first INMerge Investment Forum, jointly organized by PAŞA Holding and the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ), was successfully held in Baku on September 28, creating a new platform for cross-border investment dialogue in Central Eurasia and the Middle East.
The forum gathered more than 160 participants representing over 90 organizations from 18 countries, with a total of USD 4 trillion in assets under management (AUM). Among the participants were leading limited partners, general partners, as well as policymakers from the CCA, CEE, GCC, and SEA regions.
With a carefully curated and high-impact agenda, the forum aimed to strengthen the region’s role in the global private equity market and to consolidate Azerbaijan’s position as a reliable gateway.
Key topics on the agenda included:
• The role of Central Eurasia in global investment trends;
• The transformation of limited partner mandates – from traditional assets to alternatives;
• Lessons learned from building a high-performing fund.
The forum’s partners included the Azerbaijan Investment Holding (AIH), the Islamic Development Bank (IDB), PASHA Investments, and Tenity.
The event positioned Baku as a leading investment destination, and it is planned to expand the forum on a larger scale in the future.