29 Dekabr 2025 16:19
Rusiyanın paytaxtı Moskvadakı klinikalardan birində Telegram-ın qurucusu Pavel Durova məxsus spermanın saxlanıldığı iddia olunur. Bu barədə RIA Novosti məlumat yayıb. Bildirilir ki, bioloji material ekstrakorporal mayalanma (EKO) üçün istifadə oluna bilər.
Agentliyin əlaqə saxladığı klinika əməkdaşı bu məlumatı təsdiqləyərək, qadınların Durovun sperması ilə EKO-nu pulsuz edə biləcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, proqramın bütün xərclərini şəxsən Pavel Durov özü ödəyir.
Bu iddia ilk dəfə deyil ki, gündəmə gəlir. Daha əvvəl Daily Mail qəzeti də Moskvadakı klinikalardan birində Durovun bioloji materialının saxlanıldığını yazmışdı. Nəşrin məlumatına görə, ötən il onlarla qadın “pulsuz Durov sperması” ilə bağlı elanlara müraciət edib, sosial şəbəkələrdə isə onun “yüksək genetik uyğunluğa” malik olduğu müzakirə olunub.
Mövzuya marağı artıran başqa bir detal da var. Pavel Durov daha əvvəl sperma donorluğu proqramı üçün loqo eskizi paylaşmış, dairə içində “pd” hərflərinin nə dərəcədə minimalist göründüyü ilə bağlı fikir soruşmuşdu. Paylaşımda həmçinin zarafat xarakterli olduğu ehtimal edilən “durov.cum” domeni də diqqət çəkmişdi.
Bu məlumatlar Durovun 38 yaşadək subay qadınların ondan uşaq sahibi olmaq istəyi halında EKO xərclərini ödəməyə hazır olduğu ilə bağlı yayılan xəbərlər fonunda daha da geniş rezonans doğurub. Mövzu sosial şəbəkələrdə və mediada müzakirə olunmağa davam edir.

Pavel Durov announced that he is developing a sperm donation program
A clinic in the Russian capital, Moscow, is allegedly storing sperm belonging to Telegram founder Pavel Durov. RIA Novosti reported. It is reported that the biological material can be used for in vitro fertilization (IVF).
An employee of the clinic contacted by the agency confirmed this information and said that women can undergo IVF for free with Durov's sperm. According to him, Pavel Durov personally pays all the costs of the program.
This claim is not the first time that it has come to the fore. Earlier, the Daily Mail newspaper also wrote that Durov's biological material was stored in one of the clinics in Moscow. According to the publication, last year dozens of women applied for ads for "free Durov sperm", and social networks discussed its "high genetic compatibility".
There is another detail that increases interest in the topic. Pavel Durov previously shared a sketch of the logo for the sperm donation program, asking for opinions on how minimalist the letters "pd" in a circle look. The post also featured the domain “durov.cum,” which was likely a joke.
This information has gained even more attention in light of reports that Durov is willing to pay for IVF costs for single women under the age of 38 who want to have children with him. The topic continues to be discussed on social media and in the media.