30 Sentyabr 2025 16:20
Qazaxıstan rəqəmsal valyutalara uzun müddətli investisiya qoyuluşunu artırmaq üçün vacib bir layihə olan "Alem Kripto Fondu"nu rəsmi olaraq istifadəyə verdi.
Bu fond Süni İntellekt və Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi tərəfindən yaradılıb və ona "Qazaqstan Venture Group" rəhbərlik edəcək. Fondun qeydiyyatı beynəlxalq qaydalara uyğun olaraq Astana Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzində (AIFC) aparılıb.
Alem Kripto Fondu, Binance Qazaxıstan şirkəti ilə əməkdaşlıq edərək ölkə üçün güclü milli rəqəmsal ehtiyat yaratmağı, maliyyə sistemini daha dayanıqlı etməyi və ən əsası, böyük xarici investorları ölkənin inkişaf edən kripto bazarına cəlb etməyi hədəfləyir.
Qazaxıstan Milli Bankının dəstəyini alan bu addım, ölkənin gələcəkdə yeni nəsil maliyyə texnologiyaları sahəsində öncül olmaq niyyətinin ciddi bir göstəricisidir.

Kazakhstan Launches “Alem Crypto Fund”
Kazakhstan has officially launched the Alem Crypto Fund, a key project aimed at increasing long-term investments in digital currencies.
The fund was established by the Ministry of Artificial Intelligence and Digital Development and will be managed by the Kazakhstan Venture Group. Its registration was completed in accordance with international standards at the Astana International Financial Centre (AIFC).
In collaboration with Binance Kazakhstan, the Alem Crypto Fund aims to create a strong national digital reserve, strengthen the financial system, and, most importantly, attract major foreign investors to the country’s emerging crypto market.
Backed by the National Bank of Kazakhstan, this initiative demonstrates the country’s intention to take a leading role in next-generation financial technologies.