Qazaxıstan Çində ilk innovasiya mərkəzini açır
Qazaxıstan Çinin Şanxay şəhərində, məşhur Zhangjiang Hi-Tech Parkında — “Çinin Silikon Vadisi” adlanan ərazidə Khan Tengri İnnovasiya Mərkəzini açıb. Mərkəzin əsas məqsədi Mərkəzi Asiya startapları və İT şirkətlərinin Çin bazarına daxil olmalarını dəstəkləməkdir.
Bu, Qazaxıstanın Çində açdığı ilk innovasiya mərkəzi olmaqla, regional texnologiya sahibkarlığını qlobal səviyyədə təşviq etmək üçün strateji addımdır. Mərkəz artıq Çin startap akseleratoru XNode ilə əməkdaşlıq qurub və bütün inkişaf mərhələlərində olan startaplar üçün fərdi proqramlar təklif edir.
Açılış mərasimində çıxış edən Qazaxıstanın Rəqəmsal İnkişaf, İnnovasiyalar və Kosmos Sənayesi naziri Zhaslan Madiyev mərkəzin Qazax startaplarının xaricdə inkişafında mühüm rol oynayacağını vurğulayıb.
“Çin böyük bir bazar olmaqla yanaşı, çoxsaylı ‘unikorn’ şirkətlərin yetişdiyi məkandır,” – deyə Madiyev bildirib. “Biz Çin bazarını yalnız Qərb bazarlarına çıxış yolu kimi deyil, həm də geniş və hələ tam kəşf olunmamış imkanlara giriş nöqtəsi kimi görürük.”
O, regiondakı sahibkarlara mərkəzə qoşulmağa və onun strateji mövqeyindən və resurslarından faydalanmağa dəvət edib.

Kazakhstan has opened the Khan Tengri Innovation Hub in Shanghai’s renowned Zhangjiang Hi-Tech Park, also known as “China’s Silicon Valley.” The main goal of the hub is to support Central Asian startups and IT companies in entering the Chinese market.
This is Kazakhstan’s first innovation center in China and represents a strategic step to promote regional tech entrepreneurship on a global scale. The hub has already partnered with the Chinese startup accelerator XNode and offers tailored programs for startups at all stages of development.
Speaking at the opening ceremony, Kazakhstan’s Minister of Digital Development, Innovations and Aerospace Industry, Zhaslan Madiyev, emphasized the hub’s significant role in advancing Kazakh startups abroad.
“China is not only a huge market but also a breeding ground for numerous unicorn companies,” Madiyev said. “We see the Chinese market not just as a gateway to Western markets but also as an entry point to vast and largely untapped opportunities.”
He invited entrepreneurs in the region to join the hub and benefit from its strategic location and resources.