Qazaxıstan investorlar üçün "Qızıl Viza" proqramını istifadəyə verib
Qazaxıstan Xarici İşlər Nazirliyi ölkədə investor vizası almaq üçün yeni şərtləri təsdiqləyib. Yeni qaydalara əsasən, xarici vətəndaşlar Qazaxıstan şirkətlərinin nizamnamə kapitalına və ya emissiya qiymətli kağızlarına minimum 300 min ABŞ dolları (2025-ci il 1 may tarixində Mərkəzi Bankın məzənnəsinə əsasən təxminən 24,4 milyon rubl) həcmində investisiya yatırmaqla elektron ərizə vasitəsilə viza üçün müraciət edə biləcəklər.
Bu viza növü, yəni "qızıl viza", gələcəkdə ölkədə 10 ilə qədər müddətə daimi yaşamaq üçün icazə (VNH) almaq imkanını da təqdim edir. Sənəd rəsmi dərcindən 10 gün sonra qüvvəyə minəcək.
Qeyd edək ki, “Forbes Qazaxıstan”ın məlumatına görə, ölkədə “qızıl viza” ideyası ilk dəfə 2018-ci ildə gündəmə gətirilmişdi.
Bundan əlavə, 2024-cü ilin noyabr ayında Qazaxıstan “Neo Nomad” adlı yeni viza proqramını da işə salıb. Bu viza ölkə daxilində, lakin xarici şirkətlər üçün çalışan müasir "köçəri" işçilər üçün nəzərdə tutulub. Vizaya sahib olmaq üçün aylıq rəsmi gəlir minimum 3000 ABŞ dolları (təxminən 244,5 min rubl) olmalıdır.
Bu vizanın sahibləri, xarici şirkətdə rəsmi şəkildə işlədikləri müddətdə, Qazaxıstanda bir ilədək qala bilərlər. 2025-ci ilin fevral ayında "Kursiv" nəşri bu vizanı indiyədək cəmi yeddi nəfərin aldığını yazıb.
Bu addım Qazaxıstanın həm investisiya mühitini canlandırmaq, həm də beynəlxalq mütəxəssisləri cəlb etmək istiqamətində atdığı əhəmiyyətli addımlardan biridir.

Kazakhstan has launched the "Golden Visa" program for investors
The Ministry of Foreign Affairs of Kazakhstan has approved new conditions for obtaining an investor visa in the country. According to the new rules, foreign nationals will be able to apply electronically for a visa by investing a minimum of $300,000 (approximately 24.4 million rubles as of May 1, 2025, according to the Central Bank exchange rate) into the charter capital of Kazakh companies or into equity securities.
This type of visa, known as a "Golden Visa," also offers the possibility of obtaining a residence permit (up to 10 years) in the country in the future. The regulation will come into force 10 days after its official publication.
It is worth noting that, according to Forbes Kazakhstan, the idea of a "Golden Visa" was first introduced in the country back in 2018.
In addition, in November 2024, Kazakhstan launched a new visa program called “Neo Nomad.” This visa is designed for modern "digital nomads" who work within Kazakhstan for companies based abroad. To be eligible, applicants must have official employment and a monthly income of at least $3,000 (approximately 244,500 rubles).
Holders of this visa can stay in Kazakhstan for up to one year, as long as they remain employed by a foreign company. In February 2025, the publication Kursiv reported that only seven people had received this visa so far.
This initiative marks an important step by Kazakhstan to boost its investment climate and attract international professionals.