Qazaxıstan regional "FinTech" mərkəzi olmaq istəyir
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev, sentyabrın 5-də keçirilən Astana Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzinin (AIFC) İdarəetmə Şurasının iclasında mərkəzin regional maliyyə mərkəzi kimi gücləndirilməsi məqsədilə bir sıra vacib məqamları vurğulayıb. Bu barədə Akorda məlumat yayıb.
Tokayev, Qazaxıstanın iqtisadiyyatına sərmayələrin artırılmasının və sərmayə mühitinin təkmilləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Prezident bildirib ki, AIFC ABŞ, Avropa, Böyük Britaniya, eləcə də Asiya və Yaxın Şərq ölkələrindən olan tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıq qurub. Hazırda AIFC, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Səudiyyə Ərəbistanından böyük şirkətlərlə sərmayə layihələri üzərində işləyir ki, bu da Qazaxıstanın sərmayə potensialını genişləndirir. Lakin Tokayev, AIFC-nin hökumət və milli institutlarla əməkdaşlığını dərinləşdirməyin və onun tənzimləmə çərçivəsini təkmilləşdirməyin vacibliyini vurğulayıb.
O, bazarın likvidliyinin artırılması üçün institusional sərmayəçilərə diqqət yetirilməsini qeyd edib. Tokayev vətəndaşların pensiya yığımlarının 50%-ə qədərinin özəl sərmayə idarəçilərinə ötürülməsi prosesinin davam etdiyini bildirib. Prezident xarici sərmayə idarəetmə şirkətlərinin pensiya aktivlərinə və AIFC daxilində maliyyə alətlərinə çıxış imkanlarının araşdırılmasını təklif edib. O, həmçinin AIFC-dəki şirkətlər üçün lokallaşma meyarlarının gücləndirilməsini tövsiyə edib.
Digər prioritet isə yerli fond bazarında qiymətli kağızların payını və həcm limitlərini artırmaqdır, xüsusilə də onların xarici bazarlara yerləşdirilməsi zamanı. Tokayev, Qazaxıstanın özəl şirkətlərini daha şəffaflıq və əməliyyat səmərəliliyi məqsədilə IPO-ya çıxmağa çağırıb.
Prezident, xüsusilə AIFC-nin vergi rejiminə əməl edilməsinin və onun konstitusiya qanunu ilə qorunduğunu vurğulayıb, bu isə qlobal sərmayəçilərin cəlb edilməsi üçün vacibdir.
Tokayev, Qazaxıstanın karbon bazarının inkişafını dövlət siyasətinin prioritetlərindən biri kimi qeyd edib. O, Avropa İttifaqının karbon tənzimləmə mexanizminin Qazaxıstan ixracatına problemlər yarada biləcəyini bildirib. Prezident, AIFC-nin yurisdiksiyasında fövqəladə halları həll etmək üçün dövlət sığorta fondları kimi maliyyə mexanizmlərinin yaradılmasını təklif edib.
"Qısa müddətdə AIFC-nin fəaliyyətində əhəmiyyətli nəticələr əldə olunub. Sərmayələrin cəlb edilməsi üçün region səviyyəsində analoqu olmayan mükəmməl şərait yaradılıb. Sərmayəçilərimiz üçün əlverişli vergi, viza və əmək rejimləri təmin olunub. Hər bir sərmayəçi üçün fərdi və hərtərəfli dəstək prinsipi tətbiq olunub," deyə Prezident AIFC-nin məhkəmə sistemi və yeni rəqəmsal həllərini tərifləyib, bu isə bütün Qazaxıstan vətəndaşlarının IPO-da iştirakını mümkün edir.

09 September 2024 17:02
President of Kazakhstan Kasim-Jomart Tokayev emphasized a number of important points in order to strengthen the center as a regional financial center at the meeting of the Management Board of the Astana International Financial Center (AIFC) held on September 5. Akorda reported on this.
Tokayev noted the importance of increasing investments in Kazakhstan's economy and improving the investment environment.
The president said that AIFC has established close cooperation with partners from the USA, Europe, Great Britain, as well as Asian and Middle Eastern countries. Currently, AIFC is working on investment projects with large companies from the United Arab Emirates and Saudi Arabia, which expands Kazakhstan's investment potential. However, Tokayev stressed the importance of deepening AIFC's cooperation with government and national institutions and improving its regulatory framework.
He noted that attention should be paid to institutional investors in order to increase the liquidity of the market. Tokayev said that the process of transferring up to 50% of citizens' pension savings to private investment managers is ongoing. The President suggested exploring the possibility of foreign investment management companies accessing pension assets and financial instruments within the AIFC. He also recommended strengthening localization criteria for companies in the AIFC.
Another priority is to increase the share and volume limits of securities in the local stock market, especially when placing them in foreign markets. Tokayev called on Kazakhstan's private companies to go to IPO for the sake of greater transparency and operational efficiency.
The President emphasized that the AIFC's tax regime should be followed and protected by the constitutional law, which is important for attracting global investors.
Tokayev noted the development of Kazakhstan's carbon market as one of the priorities of state policy. He said that the carbon regulation mechanism of the European Union may cause problems for Kazakhstan's exports. The President proposed the creation of financial mechanisms, such as public insurance funds, to deal with emergencies under AIFC's jurisdiction.
"In a short period of time, significant results have been achieved in the activities of AIFC. Excellent conditions have been created for the attraction of investments, which have no analogues at the regional level. Favorable tax, visa and labor regimes have been provided for our investors. The principle of individual and comprehensive support has been applied to each investor," he said. The President praised AIFC's judicial system and new digital solutions, which make it possible for all citizens of Kazakhstan to participate in the IPO.